SON DAKİKA

ARAP BİRLİĞİ’NDEN TÜRKİYE VE İRAN’A TEPKİ ÇEKECEK SUÇLAMA

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran’ın eylem ve müdahaleleriyle bölgedeki krizleri körüklediğini savundu.

Bu haber 27 Şubat 2019 - 14:26 'de eklendi.

Mısır’da düzenlenen AB-Arap Ligi Zirvesi’nde konuşan Gayt, Ankara ve Tahran’ın eylemlerine dikkat çekerek, AB ile birlikte Suriye, Yemen ve Libya’daki silahlı çatışmaların ve bu ülkelerdeki yabancı ülke varlığının sürmesinin ciddiyeti konusunda ortak anlayış oluştuğunu düşündüklerini kaydetti.

Gayt, “Türkiye ve İran’ın eylemleri, bölgedeki krizleri provoke eden ve körükleyen bir müdahale niteliğinde. Bölgesel çatışmaların askeri çözümü bulunmuyor ve ülkelerin birliğinin korunmasını garanti edecek siyasi çözümler üretmemiz gerekiyor” dedi.

‘FİLİSTİN’DE ÇÖZÜM, ORTADOĞU’DA BARIŞ VE GÜVENLİĞİN TEMEL TAŞI’

Gayt’a göre Filistin sorununun çözümü, Ortadoğu’da barış ve güvenliği sağlamanın temel taşını oluşturuyor.

“Filistin sorununun çözümünün, bölgeyi istikrara kavuşturmanın ve bölgede aşırıcılık ve şiddeti engellemenin en kısa yolu olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Bu sorunu yalnızca ekonomik önlemlerle çözmek imkansız” diye devam eden Gayt, “Bölgelerimiz ortak zorluklar ve tehditlerle karşı karşıya. Terör ve yasadışı göç, sürekli olarak işbirliği yapmamızı gerektiriyor”ifadelerini kullandı.

Gayt, göç sorunuyla ilgili olarak, bu sorunun nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak müşterek bir yaklaşım geliştirme çağrısı yaptıklarını vurguladı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!