SON DAKİKA

AP Raportörü Piri: Türk hükümetinin AB üyeliğine isteğini gösterme zamanı

AP, 6 Şubat’ta Türkiye’deki gelişmeleri konu alan bir toplantı daha gerçekleştirecek.

Bu haber 25 Ocak 2018 - 7:10 'de eklendi.
Abone ol

AP, 6 Şubat’ta Türkiye’deki gelişmeleri konu alan bir toplantı daha gerçekleştirecek. 

Bu toplantı öncesi Hürriyet’ten Güven Özalp’e konuşan AP Raportörü Piri’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

  • AB bu süreçte ciddi yanlışlar yaptı. Maalesef geçmişi değiştiremeyiz. Mevcut durumda değişiklik olmaması halinde sona çok yaklaşılacağını da görerek Ankara’da bu sürece yeniden bağlanma konusunda hâlâ bir kıvılcım olmasını umuyorum. 
  • Şu aşamada yeni alternatif arayışlarına girmek akıllıca değil. ‘Katılım süreci sonsuza dek öldü’ dediğiniz an Türkiye’de insan hakları ya da hukukun üstünlüğünü önemsemediğiniz an olur. 

‘2019’A KADAR İYİLEŞME GÖRMEZSEK…’

  • 2019’a kadar bir iyileşme göremezsek AP olarak müzakerelerin resmen askıya alınmasını talep edeceğiz.

‘BUNU SÜRDÜREMEZSİNİZ’

  • Türkiye bir aday ülke ama yaşananlarla bunu riske atıyor. Eğer hükümet gerçekten bu ilişkiye önem veriyorsa bunu gösterme zamanı. Bunun sadece kelimelerle ya da ziyaretlerle değil pratikte yapılması gerekiyor. Hem ‘AB’ye önem veriyoruz’ deyip hem de ‘Endişelerinizi giderici herhangi bir şey yapmıyoruz’ demeyi sürdüremezsiniz.

‘TÜRK TOPLUMUNA SEMPATİDE EKSİK KALDIK’

  • Türk hükümetinin politikalarını özellikle son bir buçuk yılda çok eleştirdik. Ancak bunun yanında Türk toplumuyla sempati ihtiyacı da var. Zaman zaman bu eksik kaldı. 

‘BAZI ŞEYLERİ FARK ETMEDİK’

  • Bazı şeyleri fark etmekte geç kalıyoruz. Mülteci krizinde sorun AB sorunu olana kadar fark etmedik, yardım teklifinde bulunmadık. Darbe girişiminde de 24 saat sonra AB için olay geride kaldı ve bunun toplumda ne tür bir etki yarattığının farkına varılmaksızın, yanlarında durulmaksızın devam edildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!