SON DAKİKA

Antarktika’da 900 Metre Derinde Yeni Yaşam Formu Bulundu

Antarktika’daki bir buz tabakasının 900 metre altında, bilim adamlarını şaşırtacak şekilde, deniz yaşamı keşfedildi.

Bu haber 16 Şubat 2021 - 21:25 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

İngiliz Antarktika İnceleme Ekibi’nden (BAS) araştırmacılar, deniz süngerleri ve henüz keşfedilmemiş birkaç tür de dahil olmak üzere, tamamen karanlıkta ve -2,2 ° C sıcaklıkta yaşayan canlılar buldu.

Daha önce böylesine zorlu koşullarda yaşayan çok az sayıda canlı bulunmuştu ve bu keşif, orada ne tür bir yaşamın hayatta kalabileceğine dair önceki var olan teorilere aykırılık teşkil ediyor.

Keşif nasıl gerçekleşti?

Jeologlar tortu örnekleri toplamak için buzu delerken bir kayaya çarptılar. Bu kayayı araştırmak için kameralar kullandılar ve sonunda kayaya yapışmış olan organizmalar gördü.

Araştırmaya dair bulgular pazartesi günü Frontiers in Marine Science adlı bilimsel dergide yayınlandı. BAS’ta görevli olan jeolojist Dr.James Smith, “Buz tabakasının altından bir tortu örneği çıkarmayı bekliyorduk ancak video görüntülerinde kayanın üzerinde yaşayan canlılar olduğunu görünce çok şaşırdık.”

Nasıl hayata tutundukları inceleniyor

Delme işleminin yapıldığı yer denizden 260 km içeride bir bölgede dolayısıyla araştırmacılar suyun ve gün ışığının olmadığı böyle bir ortamda herhangi bir canlının nasıl hayatta kalabildiğini veya neyle beslendiğini henüz çözebilmiş değil.

Eğer bu kadar düşük sıcaklıklarda bu kadar az besin ve enerji kaynağı ile yaşam devam edebiliyorsa bu Güneş sistemimizde bulunan gezegenler başta olmak üzere evrende tahmin edilenden çok daha fazla sayıda ve yerde yaşam olabileceği anlamına geliyor.

Antarktika hala keşfedilmeyi bekliyor

BAS Antarktika’da 1.5 milyon kilometrekarelik bir alanda inceleme yapmak üzere kuruldu ancak şimdiye kadar incelenebilen alan sadece bir tenis kortu sahası büyüklüğünde ve şimdiden önemli bir buluşa imza atıldı.

Küresel ısınma ise bu tür araştırmalar için gereken zamanın daralmasına neden oluyor zira her geçen yıl buzullarda yaşanan değişim binlerce yıllık el değmemiş ekosistemleri tehdit ediyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!