SON DAKİKA

‘Antalya’daki Ruslar ve Türkler dostluklarını bozmadılar, bozmayacaklar da’

Rus-Türk dostluğunun sembol şehri Antalya, Türk ve Ruslar arasındaki kültürel etkileşim ve dostluğu pekiştirmek amacıyla gelenekselleşen ve bu yıl sekizincisi düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali’ne sahne oldu.

Bu haber 04 Aralık 2017 - 4:29 'de eklendi.
Abone ol

Rus-Türk dostluğunun sembol şehri Antalya, Türk ve Ruslar arasındaki kültürel etkileşim ve dostluğu pekiştirmek amacıyla gelenekselleşen ve bu yıl sekizincisi düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali’ne sahne oldu. Rusya Dostluk ve Kültür Derneği’nin düzenlediği etkinlik kapsamında, danstan Rus ve Türk mutfağından seçkilerin tadımına, çok çeşitli etkinlikler gerçekleşti.

Antalya Terracity Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin açılış törenine Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Polonya Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Malgorzata Dastek Koçkaya, Azerbaycan Derneği Başkan Yardımcısı Kamale Ay, Anadolu Hemşehri Dernekler Platformu (AHDER) Genel Başkanı Deniz Akgün, Çin Türk İş Adamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kemal Koçak katıldı.

‘SOVYET DÖNEMİNİN DANS EĞİTİMİ ANTALYA’DA SAHNEYE TAŞINDI’

Festivalin ikinci gününde Sputnik’in sorularını yanıtlayan Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Çin ve Azerbaycan’dan temsilcilerin festivale ilk kez katıldığına vurgu yaparak “Her yıl, festivale müdahil olan ülke artıyor. Böylelikle bu etkinlik daha zengin bir hal alıyor” diye konuştu.

Sekizincisi gerçekleşen etkinlikte gösteri yapan öğrencilerin, bu etkinliğin en önemli bileşenlerinden birisi olduğuna işaret eden Sorokina “Sovyet döneminde koreografi eğitimi almış kadınlar, şimdi Türkiye’de yaşayan Rus çocuklarını bu alanlarda eğitiyorlar. Bu gösterilerde çok büyük emek var; üstelik de böyle bir gösteride yer almak çocuklarımızı da çok geliştiriyor” ifadelerini kullandı.

‘ANTALYA’DAKİ RUS-TÜRK DOSTLUĞU KRİZ DÖNEMİNDE BİLE BOZULMADI’

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin, uçak krizinin ardından hızla normalleşmenin ötesinde, kriz öncesinden de daha iyi bir hale gelme yönünde ilerlediğinin hatırlatılması üzerine Sorokino “İki ülke maalesef çok üzücü ve çok zor bir dönemden geçti. Şu an hiç bir problemin kalmaması sevindirici. Kriz yaşanmamış gibi varsaymak mümkün olmasa da, yaşananların geride kalması çok önemli ” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rus-Türk ilişkilerinin zor bir sınavdan geçtiği dönemde bile Antalya’daki Türk ve Rusların dostluklarının hiç zarar görmediğini söyleyen Sorokino “Antalya’da yaşayan Ruslar ve Türkler iç içeler. O yüzden burada yaşayan Ruslar, gerginliği çok fazla hissetmedi. Antalya, Ruslar açısından çok özel bir şehir. Şehirdeki Ruslar ve Türkler, siyaseti günlük hayattan uzak tutmaya azami gayret göstererek dostluklarını hiç bozmadı, bundan sonra da bozmayacaklardır” diye konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya’nın yıl sonuna doğru yaklaşık 4 milyon Rus turisti ağırlamış olacağı yönündeki açıklamaya da değinen Sorokino, sorunların geride kalmış olmasının turizm rakamlarına da yansımasından memnuniyet duyduğunu da sözlerine ekledi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!