SON DAKİKA

ANTALYA’DA KIRMIZI ALARM: YOĞUN BAKIMLAR TAMAMEN DOLU, ŞEHİR DIŞINA HASTA GÖNDERİLİYOR

Antalya Tabip Odası Başkanı Şahin, “Yoğun bakıma yeni hasta almak için ya bir hastanın vefat etmesi ya da iyileşmesi gerekiyor. Boş yatak olmadığı için şehir dışına gönderdiğimiz hastalar oluyor” dedi.

Bu haber 18 Aralık 2020 - 16:01 'de eklendi.
Abone ol

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, COVID-19 salgını nedeniyle vaka sayıları her geçen gün tırmanıyor, hastaneler alarm veriyor. Üstelik durum sadece üç büyükşehirle sınırlı değil. Tablonun en ağır olduğu yer, şüphesiz “Türkiye’nin Vuhan’ı” olarak gösterilen İstanbul. Ancak sadece Antalya’da günlük vaka sayısının iki bin civarında olması durumun vahametini gösteriyor

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, kentteki son durumu BirGün’e anlattı.

Kentte vaka sayılarının eylülden itibaren artmaya başladığını aktaran Şahin, “Şu anda günlük ortalama 2 bin civarında yeni hastamız oluyor. Filyasyon ekipleriyle evlerinde takip edilen hasta sayısı da bu süreçte çok fazla arttı. İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekiplerinin sayısını artırdı. Antalya İl Sağlık Müdürü, ‘Araç sayısı daha fazla olsa daha fazla ekip kuracağız’ dedi. Buralardan anlıyoruz ki, hasta sayısı çok fazla. Aile hekimleri, daha önce 5 ile 10 hastayı telefonla arayıp, takip ederken şimdi 30’la 60 arasında hastayı takip ediyor” dedi.

 YOĞUN BAKIMLAR TAMAMEN DOLU

“Covid-19 dışında bizim başka hastalarımız da var. Trafik kazaları var, beyin kanaması geçirenler var, kanser hastaları var ve yoğun bakımlarımız tam doluluğa ulaşmış durumda. Hastanelerin kapasiteleri artırılmaya çalışılıyor. Şu an yeni bir hasta almak için ya bir hastanın vefat etmesi ya da iyileşmesi gerekiyor.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ANTALYA DIŞINA HASTA GÖNDERİYORUZ

Şahin, “Yoğun bakımlar dolu olduğu için bazen Antalya dışına da hasta göndermek zorunda kalıyoruz. Bu da ürkütücü bir tablo” dedi ve ekledi:

“Sedyelerde, ambulanslarda bekleyen hastalar var. Evinde ağırlaşıp hastaneye gelemeyenler var. Kepez Devlet Hastanesi’nde bir spor salonun sahra hastanesine dönüştürülmesi için hazırlık yapıldığı söyleniyor. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin eski acil binasına bazı yataklarının götürüldüğü ve orada hasta takibinin yapıldığı söyleniyor. Ancak böyle bir adım atılsa dahi yoğun bakımlar nitelikli sağlık çalışanlarına ve ekipmanlara ihtiyaç duyduğumuz yerler. Bir hekimin ve hemşirenin verimli olabilmesi için kaç hastayı takip edeceğine dair de kriterler var.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!