SON DAKİKA

Ankara’da her kesimden Kudüs protestosu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararına yönelik protestolar bugün de Ankara ve İstanbul’da devam etti.

Bu haber 08 Aralık 2017 - 20:38 'de eklendi. 70

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararına yönelik protestolar bugün de Ankara ve İstanbul’da devam etti. Başkentte cuma namazı çıkışı Ankara Hacı Bayram Camisi avlusunda hükümete yakınlığıyla bilinen Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) çağrısıyla protesto eylemi gerçekleştirildi.

Ankaralılar Mescid-i Aksa ve Kudüs için Hacı Bayram’da tek yürek oldular. Her zulmün arkasından çıkan İngiltere, maşası olan abd ve bu zulümlerden çıkar sağlayan siyonist işgalci devletin zulümlerinin karşısında durarak bir kez daha Mescid-i Aksa’nın yanındayız dediler #ihhankara pic.twitter.com/fwFL6ivo1j

— İHH-ANKARA (@ihhankara) 8 Aralık 2017

 TEVHİD BAYRAKLARI

“Kahrolsun İsrail, kahrolsun ABD,” “Kudüs canımız, feda olsun kanımız,” “Hamas’a selam, direnişe devam,” “Mescid-i Aksa onurumuzdur” sloganları atan eylemcilerin Türk ve Filistin bayrakları ile yeşil ve siyah renkli tevhid bayrakları taşıdıkları görüldü.

Her kim kendisini antiemperyalist olarak, sömürge karşıtı olarak tanımlıyorsa, #Kudüs direnişi etrafında kenetlenmelidir.
Gün, aramızdaki ihtilafları bir kenara bırakıp Kudüs’ün bereketiyle bir olma günüdür.#Ankara Hacı Bayram Cami pic.twitter.com/61tm2wRyN9

— Ali Yalçın (@_aliyalcin_) 8 Aralık 2017

​’KAVGANIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ’

Büyük bir Filistin bayrağının önünde yapılan basın açıklamasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “ABD Başkanı Donald Trump’ın İslam dünyası ve uluslararası toplumdan gelen tepkileri hiçe sayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, kavganın, kargaşanın, anarşinin fitilini ateşleme ve dünyayı yeni bir çıkmazın içine sokma girişimidir” dedi.

AKP’Lİ VEKİLLER KATILDI

Kocatepe Camisi avlusunda AK Parti Ankara İl Örgütü’nün protestosuna AK Parti’den çok sayıda milletvekili ve yönetici katıldı. Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı basın açıklamasında “BM kararlarına uymayan, uluslararası hukukun ihlali niteliğindeki bu kararı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, TBMM ve vatandaşlar olarak tanımıyoruz” dedi.

‘ABD ORTADOĞU’DAN KOVULMALI’

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri de ABD’nin Ankara Büyükelçiliği önünde protesto yaptı, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen basın açıklaması okudu. ‘Filistin sorununu içinden daha da çıkılamaz hale getirecek Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının kabul edilemez’ olduğu belirtilip “Ortadoğu halklarının kurtuluşu, ABD gölgesinin Ortadoğu üzerinden çekilmesi, ABD’nin Ortadoğu’dan kovulmasıyla mümkün olabilir. Bugün, ABD’nin tüm Ortadoğu’da hâkim gelmesinin taşları döşenirken, AKP iktidarı yaptığı işbirliği ile hem bölgedeki ateşi harladı hem de ülkemizi bu ateşin içine attı. Bugün olup bitenler bu işbirliğinin sonuçlarıdır” denildi.

#SonDakika
ÖDP’nin ABD Ankara Büyükelçiliği önünde düzenlediği eylemi polis, “İsrail bayrağı yakamazsınız” diyerek engelledihttps://t.co/hpBpwYwYsS pic.twitter.com/3fNTJWaOJE

— BirGün Gazetesi (@BirGun_Gazetesi) 8 Aralık 2017

ÖDP’YE ENGELLEME, HALKEVLERİ’NE GÖZALTI

ÖDP eyleminde İsrail bayrağı yakılması üzerine polis yakanlara müdahale etti ve bayrağı söndürdü. Halkevleri, Ankara Güvenpark’ta “Katil ABD, katil İsrail, işbirlikçi AKP” sloganı atıp aynı ifadelerin yazıldığı pankartı açmaya çalıştı. Polis müdahale edip gözaltı yaptı. Gözaltına alınan Halkevleri üyeleri daha sonra serbest bırakıldı.

Halkevciler Filistin halkıyla dayanışma için Güvenpark’ta AKP’nin maskesini düşürdü. “Katil ABD, katil İsrail İşbirlikçi AKP” sloganı atan Halkevciler gözaltına alındı. #Filistin #KatilABD #İkiyüzlüAKP pic.twitter.com/CSNAmx4muS

— Halkevleri (@Halkevleri) 8 Aralık 2017

​VATAN PARTİSİ DE ELÇİLİK ÖNÜNDE

Vatan Partisi Ankara İl Örgütü de ABD Büyükelçiliği önünde “ABD, kanlı ellerini Kudüs’ten çek” pankartı açtı. Ankara İl Başkanı Kamil Dede, basın açıklamasında “ABD’nin Kudüs tertibi geri tepmiştir. Milliyeti ve inancı ne olursa olsun, ABD ve İsrail dışında kalan bütün dünya bu kararın karşısında konumlanmıştır. Dünya ABD yönetiminin haydutluğunu, hukuk tanımazlığını bir kez daha görmüştür” dedi.

“ABD Kudüs tertibinin altında kalacak”
Ankara İl Başkanlığımız, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını ABD Büyükelçiliği önünde protesto ettihttps://t.co/8YQsZQv5xX pic.twitter.com/qx5JP4E4rv

— Vatan Partisi (@Vatan_Partisi) 8 Aralık 2017

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın