SON DAKİKA

Ankara’da ‘Büyük Avrasya’ coğrafyasında Rusya-Türkiye ortaklık perspektifleri değerlendiriliyor

Katılımcılar, “Büyük Avrasya” coğrafyasında Rusya ve Türkiye’nin sadece işbirliği unsurlarını değil, çelişkileri de göz önünde bulunduran muhtemel ortak işbirliği modellerini değerlendiriyorlar.

Bu haber 06 Aralık 2017 - 12:24 'de eklendi. 40

Katılımcılar, “Büyük Avrasya” coğrafyasında Rusya ve Türkiye’nin sadece işbirliği unsurlarını değil, çelişkileri de göz önünde bulunduran muhtemel ortak işbirliği modellerini değerlendiriyorlar.

Bu yuvarlak masa toplantısının güncelliği, siyasi olarak motive olmuş kararlar veren, devletlerin iç meselelerine müdahale eden ve çifte standartlar politikasını uygulayan uluslararası yapılara olan güven krizinin artmasıyla koşullanmıştır.

Bu şartlarda ortak güvenlik ve istikrar için bölgesel bağların güçlendirilmesi ve geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Hiç kuşkusuz bu, mimarisi gözümüzün önünde gelişmeye başlayan uyumlu çokkutuplu sistemin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.

Rusya, “Büyük Avrasya” coğrafyasında Türkiye ile işbirliği modelini, bütün bölgesel ve küresel oyuncularla eşit ortaklık anlayışından hareketle geliştirmeye çalışıyor. Rusya, diğer ülkelerin entegrasyon projelerinin sadece birbirine rakip ve düşmanca olarak değerlendirilmesinin geriye bir adım olduğunu savunmaktadır.

Yuvarlak masası toplantısında Rusya tarafından Güney Federal Üniversitesi Disiplinlerarası Sosyal Araştırmalar Merkezi’nden “Avrasya entegrasyonunda Rusya-Türkiye ortaklığı” sunumuyla Veronika Tsibenko, “Avrasya’daki entegrasyon süreçleri bağlamında Kafkasya devletlerinin de-facto durumu” sunumuyla Asker Tlostnakov ve “İsmail Gaspıralı’nın Rus-Türk yakınlaşması fikrinin güncelliği” sunumuyla Nadejda Tihonova katılacaktır.

Türk tarafını ise TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin bilim insanları, araştırmacıları ve öğrencileri  temsil edecektir.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın