SON DAKİKA

ANKARA , GÜNEYDEN GELEN TOZLU RÜZGARA TESLİM

Suriye üzerinden gelen toz bulutu, bugün sabah saatlerinden itibaren Ankara semalarında da etkili olmaya başladı. Kentte görüş mesafesi düştü. Güneydoğu’da 3 gündür etkili olan toz bulutu nedeniyle yaşlı ve hamileler dışarı çıkmamaları konusunda uyarılırken, dış ortamda maske kullanılması istendi.

Bu haber 16 Ekim 2018 - 19:45 'de eklendi. 35Son Güncelleme17 Ekim 2018 - 21:35

Suriye üzerinden gelen ve Güneydoğu’da etkili olan toz bulutu, başkent Ankara’da da gökyüzünü kapladı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan toz bulutu nedeniyle görüş mesafesi düştü. Toz bulutu, kentin bir çok yerinden net olarak görülürken vatandaşlar nefes almakta zorluk çektiğini ifade etti.

METEOROLOJİ’DEN YENİ TAHMİN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son dakika açıklamasında, toz aşınımının çarşamba günü de etkili olmasının beklendiğini duyurdu. Yapılan açıklama şöyle;

Ülkemizin güneydoğu kesimlerinde etkili olan toz taşınımının, bu gece ve yarın (17.10.2018 Çarşamba) Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Akdeniz ile İç Anadolu’nun doğusunda yer yer yoğun; İç Anadolu’nun batısı, Doğu Anadolu’nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile zamanla Marmara’nın doğusunda düşük yoğunlukta olacağı tahmin ediliyor.

Toz taşınımı hadisesinin sebep olacağı görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU’DA 3 GÜNDÜR ETKİLİ OLUYOR

Gaziantep’te toz bulutu havanın ağarmasıyla birlikte etkisini artırdı. Görüş mesafesinin yer yer 50 metreye kadar düştüğü kentte sürücüler zor anlar yaşadı. Suriye’den geldiği belirtilen toz taşınımının hava yolu taşımacılığında da aksamalara yol açtığı öğrenildi.

UZMANLAR UYARIYOR

Suriye üzerinden gelen ve Güneydoğu’da ve Sivas’ta da etkili olan toz bulutu nedeniyle uzmanlar uyarılarda bulundu. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş iklim bozukluğundan dolayı yaşam şartlarının zorlaştığını belirterek, “Günümüzde doğal çevre koşullarında yaşanan bozulmaya ve iklim değişimlerine bağlı olarak canlılar için yaşam koşulları zorlaşmaktadır. Çöl tozları doğa kaynaklı hava kirliliği nedenlerindendir. Etkisini artırdığı dönemlerde astım, KOAH, bronşit, kalp rahatsızlıklarını tetiklemekte, cilt ve göz hastalıkları başta olmak üzere daha birçok sağlık problemine neden olmaktadır” dedi.

Akciğer ve kalp rahatsızlığı olanların da dikkat etmesi gerektiğini anlatan Taş,”Yaşlılar ,gebeler ve çocuklar dışarı çıkmamalı, dış ortamda maske kullanmalıdırlar. Özellikle astım, KOAH hastaları ilaçlarını düzenli kullanmalıdır. Sağlıklı insanlar özellikle açık ortamda egzersizden kaçınmalıdır” diye konuştu.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın