SON DAKİKA

ANKA YÜKSELMEYE BAŞLADI

Kuzey Işıkları’nın bu inanılmaz fotoğrafları, ışıkların birçok antik mitolojide yaygın olan dev ateş yiyen kuş olan bir anka kuşunun taslağını oluşturduğu anı yakaladı.

Bu haber 29 Aralık 2019 - 21:30 'de eklendi.

Kuzey Işıkları’nın bu inanılmaz fotoğrafları, ışıkların birçok antik mitolojide yaygın olan dev ateş yiyen kuş olan bir anka kuşunun taslağını oluşturduğu anı yakaladı.

Uzanmış kanatları ve çarpıcı kuş şekilli profili ile fotoğrafçı Hallgrimur P Helgason tarafından yakalanan görüntü Kaldarsel’deki yıldızları büyüledi.

64 yaşındaki Bay Helgason, oraya vardıktan sonra çekim yapmaya başladığı Anka kuşunun, bir saat sonra gece gökyüzünde göründüğünü ve onu çekmeye başladığını söyledi.

Bay Helgason dedi ki: “Kuzey ışıklarını çekerken gerçekten heyecanlandım, özelliklede o geceki gibi oynak olduklarında. İtiraf etmeliyim ki ışıklar böyle patladığında daima bir adrenalin çekimi yapıyorum. O çekim gecenin en iyisi oldu.”

Işıkları fotoğraflamak için bir kamera ve tripod kullanmanızı ve karanlıkta şehir ışık kirliliğinden uzak durmanızı ve asla flaş kullanmamanızı öneririm.

Kuzey Işıkları, o gece çekim yaparken çoğunlukla yeşil ve sarı renklerde gösterildiğini, aynı zamanda Kuzey Işıkları’nın güçlü olduğunu düşündüren kırmızı ve mavi renkte gösteriş yaptığını söyledi.

Kuzey Işıkları, İskandinav mitolojisinde belirgin bir şekilde yer almaktadır. Bir efsane, ışıkların, savaşta kimin ölebileceğini ve başka bir gün savaşmak için yaşayabilecek kadın savaşçıların Valkyrie’nin kalkanlarından ve zırhlarından yansımalar veya parıltı olduğunu öne sürüyor. Savaşta ölmek, İskandinav mitolojisini biraz işgal ediyor gibi görünüyordu ve Kuzey Işıkları’nın, savaşta düşenleri Valhalla’daki savaşçıların son dinlenme yerine götüren parlak ve titreşimli bir kemer olan “Bifrost Köprüsü” olduğuna inanılıyordu.

Saami yerli halkı bu ışıkların atalarını ziyaret ettiğine inanıyor. Doğu Kanada’nın Tuzlu Yerlileri ile Güneydoğu Alaska’daki Kwakiutl ve Tlingit, kuzey ışıklarını insan ruhlarının dansı olarak yorumladılar. Aşağı Yukon Nehri üzerinde yaşayan Inuits, Kuzey Işıkları’nın hayvan ruhlarının, özellikle de geyik, kurt, fok, somon ve beluga dansları olduğuna inanıyordu. Finlandiya’da mistik bir tilkinin Kuzey Işıkları’nı yarattığı, gür kuyruğunun kar püskürtme ve gökyüzüne kıvılcım attığı düşünülüyordu.

Kaynak: dailymail.co.uk

Aurora, dünya atmosferine giren ve oksijen ve azot gibi gazlarla çarpışan güneşten salınan elektrik yüklü parçacıklar arasındaki çarpışmaların neden olduğu inanılmaz bir ışık gösterisi. Işıklar kuzey ve güney yarımkürelerin manyetik kutuplarının etrafında görülür.

Kuzey yarımkürede meydana gelen auroralara ‘Aurora Borealis’ veya ‘kuzey ışıkları’, güney kenevir bölgesinde meydana gelen auroralara ‘Aurora Australis’ veya ‘güney ışıkları’ denir.

İtalya’nın Sicilya adasının doğu kıyısında bulunan Etna yanardağı’nın eteğinde Anka kuşu gibi görünen fotoğraf, Riposto kentinden çekildi.

İtalya Etna Yanardağı, Zümrüdü Anka Görüntüsü - 21 Kasım 2019

İtalya Etna Yanardağı, Zümrüdü Anka Görüntüsü – 21 Kasım 2019

Kaynak: https://www.reddit.com/r/pics/comments/cfylwy/the_eruption_creates_a_phoenix_on_the_side_of/

Aynı zamanda Kuzey ışıkları, İzlanda üzerindeki Zümrüdü Anka kuşu gibi şekil alıyor.

Aşağıdaki resimde ise Zümrüdü Anka kuşu ayağa kalkıp savaşan insan formunda ve yerler ve gökler bir olmuş gibi görülmektedir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!