SON DAKİKA

ANKA-AKSUNGUR HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER VERİLDİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından ANKA projesinden elde edilen tecrübeler ile geliştirilen çift motorlu ANKA-AKSUNGUR Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İnsansız Hava Aracı (YFYK İHA), bilindiği üzere ilk uçuşunu 20 Mart 2019 tarihinde başarıyla gerçekleştirmişti. TUSAŞ’ın Hava Araçları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, bugün gerçekleşen NTV canlı yayını esnasında ANKA-AKSUNGUR hakkında önemli bilgilere yer verdi.

Bu haber 16 Nisan 2019 - 13:10 'de eklendi.

 

“110 kilometreden vuracak”

Yıldız, AKSUNGUR’un ANKA’dan farklı olarak Roketsan üretimi TEBER-81,TEBER-82 ve TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ile Hassas Güdüm Kiti (HGK) entegre edilmiş genel maksat bombalarını kullanabileceğini açıkladı.

Türkiye’nin ilk “Genel Maksat Bombası” taşıma kapasitesine sahip İHA’sı olacak olan ANKA-AKSUNGUR, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 ve F-4 jetlerinin üzerlerinde ki yükleri hafifleterek yüksek miktarda bir tasarruf elde edilmesini sağlayacak. Ayrıca ANKA-AKSUNGUR, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) entegre edilmiş genel maksat bombası kullanabilme yeteneği sayesinde, 110km mesafeden yerdeki hedeflere taarruz gerçekleştirebilecek.

“Yıl sonu envanterde”

Yıldız, AKSUNGUR’un ikinci uçuşunun ilk uçuşundan yaklaşık iki hafta sonra gerçekleştiğini, ikinci bir prototipin üretildiğini ve üçüncü uçağın üretiminin ise Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmek üzere yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını açıklamalarına ekledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!