Anıtkabir’de 23 Nisan Töreni Düzenlendi: Erdoğan Bu Yıl da Katılmadı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 103. açılış yıl dönümü törenlerle kutlanıyor. Anıtkabir’de düzenlenen törene, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan katılmadı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı sıfatıyla 2014 yılından bu yana Anıtkabir’de düzenlenen 23 Nisan törenlerine katılmıyor.

Anıtkabir’de 23 Nisan Töreni Düzenlendi: Erdoğan Bu Yıl da Katılmadı
Yayınlama: 23.04.2023
Düzenleme: 23.04.2023 14:35
15
A+
A-

Ankara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 103’üncü yıl dönümü dolayısıyla devlet erkanı, Anıtkabir’i ziyaret etti. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl da Anıtkabir’deki törene katılmadı.

DHA’nın haberine göre Ankara’da ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. TBBM Başkanı Mustafa Şentop ve devlet erkânı Anıtkabir’i ziyaret etti. Törende, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Atatürk Anıtı’na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Haydar Akar, AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz, , AKP Grup Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Özlem Zengin, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel, İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ile TBMM idari personeli katıldı.

TBMM Başkanı, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Dünyadaki saygın varlığıyla gurur duyduğumuz TBMM’nin açılışı vesilesiyle buradayız. Yüce Meclisimizin açılış gününde milletimizi temsil etmenin onurunu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin güvenli ellerinde ilelebet devam edecektir. Kimsenin zerrece şüphesi olmasın, TBMM 23 Nisan 1920’de kuruluş gününden bugüne aynı ruhla, al bayramlığımızın altında varlığımızın teminatı olmaya devam edecektir. Ruhunuz şad olsun.”

MECLİS’TE TÖREN

İkinci tören TBMM’de Atatürk Anıtı’nda yapıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törende Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Meclis Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Haydar Akar, TBMM İdare Amiri Erkan Haberal, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve milletvekilleri yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÖRENE KATILMADI

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir’deki törene katılmadı.

2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, o tarihten bu yana Anıtkabir’de düzenlenen 23 Nisan törenlerine katılmadı.

KILIÇDAROĞLU, ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

Törenin ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, Anıtkabir’deki törene katılan çocuklar ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, çocuklar ile sohbet edip, fotoğraf çektirdi. Resmi törenlerin ardından Anıtkabir, halka açıldı. 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı