SON DAKİKA

Altındağ’da Sığınmacılar için Harekete Geçildi: Suriyelilerin Yaşadığı Mahalle Yıkılıyor

Sığınmacı sorunu ve kaçak girişlere karşı sessiz kalmasıyla tepki çeken AKP iktidarı, Ankara Altındağ’da Emirhan Yalçın’ın Suriyeliler tarafından öldürülmesi ve ardından yaşanan olaylar sonrasında dikkat çeken bir adım attı. Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu bölgedeki imarsız binalara yıkım tebligatı gönderildi.

Bu haber 19 Eylül 2021 - 17:57 'de eklendi.
Abone ol

Ankara Altındağ’da Emirhan Yalçın’ın Suriyeliler tarafından öldürülmesi ve kaçak girişlere ilişkin görüntüler ortaya çıkmasının ardından halkın gösterdiği tepki AKP’yi adım atmaya zorladı. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı ve “Küçük Halep” olarak da adlandırılan bölge için İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Altındağ Ulubey’de, imarsız binalara yıkım tebligatı yapılmaya başlandı. Mahallelerdeki ruhsatsız-imarsız binaların tamamında ise Suriyeliler yaşıyor.

Suriyelilerin Ankara’da yoğun olarak yaşadıkları yerlerden biri olan Önder Mahallesi’nde, 11 Ağustos’ta, bir parkta cinayet işlendi. Suriyeliler, kent mobilyasına zarar verdikleri için kendilerini uyaran Emirhan Yalçın’ı bıçaklayarak öldürmüş, arkadaşlarını ise yaralamıştı. Olayın duyulmasının ardından mahalleli, Suriyelilere karşı gösteriler yapmış, Suriyelilere ait işyeri ve araçları tahrip etmişti. Olayın ertesi günü Ankara’nın farklı yerlerinden gelenlerin de katılımıyla büyüyen olaylar sonucunda bazı işyerleri de ateşe verilmişti.

İMARSIZ BİNALAR YIKILIYOR

Altındağ’ın bu bölgesinde, Battalgazi ve Önder mahallelerinde, Suriyeliler “gettolaşmış” bir şekilde yaşıyordu. Özellikle Ulubey bölgesinde bir cadde sağlı sollu Suriyeli göçmenlerin dükkân ve işletmelerinden oluşuyordu. “Bölgedeki gettolaşmanın önlenmesi ve Suriyeli göçmenlerin sayısının azalması” için Altındağ Belediyesi harekete geçti. Mahallede yıllardır imarsız binaların yıkımı gündeme gelmezken, geçen hafta hak sahiplerine yıkım noktasında tebligatlar yapılmaya başlandı. Yolların genişletilmesi ve imarsız-ruhsatsız yapıların yıkılması gerekçesiyle hak sahiplerine tebligat yapıldı. Binada oturan hak sahibi ve kiracılara bir haftalık süre verildi, binaların boşaltılması istendi.

İÇİŞLERİ İSTEDİ, YIKIMLAR BAŞLADI

Battalgazi ve Önder mahallelerinde bulunan ruhsatsız yapıların tamamında Suriyeliler oturuyor. Bu binaların yıkılması durumunda bölgedeki Suriyeli nüfusunun büyük oranda bölgeden çıkarılmış olacağına dikkat çekiliyor. Bu iki mahalledeki sığınmacıların ise en fazla üçte birinin ruhsatlı yapılarda oturduğu öğrenildi.

Atatürk'ün Katilleri

Altındağ Belediyesi yetkilileri, binaların yıkımına ilişkin girişimin kendilerine ait olmadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla hareket ettikleri bilgisini verdi. Yapılan tebligatların ardından iki mahalledeki bazı binaların yıkımı da gerçekleştirildi. Yıkımın önümüzdeki günlerde de süreceği, Suriyelilerin “Küçük Halep” olarak adlandırdıkları bölgeden çıkmaya başladıkları da öğrenildi. 

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki Suriyeliler’in ikâmet kaydının bulunduğu illere gönderilmesini ve yeni göçmenlerin başkente kabul edilmemesi yönünde de karar almıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!