SON DAKİKA

Altın Piyasası Tepe Taklak Oldu: 39 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

Altın piyasasında 39 yıl aradan sonra bir ilk gerçekleşiyor! Kuyumcular bile ne olduğunu anlamıyor! Altın yatırımcıları evrensel piyasaları yakından takip ederken gram altın ve çeyrek altın maliyetlerinin de ne olacağı merak ediliyor. Altın maliyetlerinin geleceği hakkında Kapalıçarşı’da kafalarda sual işareti oluşmaya devam ediyor. Son yarıyılda çalkantılı bir seyir çizen altın maliyetinde düşüş ve yükselişler peş peşe gelince yatırımcılar da ne olduğunu kavramıyor. Amerika Birleşik Devletleri dolarının bedel kazanmaya başladığı yarıyılda ons altın maliyeti sanki çakıldı. Ons altın 2021’in ilk iki ayını kayıpla kapattı. Mart ayı verilerine göre de bu kayıplar şu anda devam ediyor. Bu hafta başında ons altın 1.730 dolar seviyesini görürken şu anda 1,685 dolardan fiyatlanmaya devam ediyor.

Bu haber 03 Nisan 2021 - 16:49 'de eklendi.
Abone ol

Gram altın ve çeyrek altın fiyatları vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Gram ve çeyrek altındaki hareketlilik dikkatleri çekti. İşte detaylar…

Ekonomik gelişmeler ışığında farklı şartlarda fiyatlanan altın piyasası 1982 yılından beri en kötü yıl başlangıç performanslarından birisini gösterdi. Şu anda da altın fiyatlarında yatay bir seyir takip ediliyor.

Ons altında dün meydana gelen çöküş daha sakin bir şekilde sürüyor. 2021’in ilk döneminde dolar kuru karşısında güçlü bir performans gösteren Türk lirasının etkisi ile gram altın 400 TL’nin aşağısına kadar gerilemişti. Ancak son haftalarda dolar kurundaki yükselişler nedeniyle gram altın neredeyse 2021 yılbaşı seviyelerine ulaştı. Gram altın şu anda 451 TL’den işlem görüyor.

Hafta başından bu yana değer kaybeden ons altın fiyatı, emtia uzmanlarının yükseliş beklentilerine rağmen düşmeyen devam ediyor. Son 3 haftanın en düşük seviyesine gerileyen altının ons fiyatında global piyasaları şaşırtan gelişmeler yaşanıyor.

Uzmanların kritik olarak gördükleri bin 700 seviyesinin de aşağı yönlü kırılmasıyla altın satışları hızlandı ve fiyatlar adeta çakıldı. Ons altın fiyatındaki düşüş yerli piyasada gram altın yatırımcısını da olumsuz etkiledi.

Endişeli bekleyişine devam eden gram altın yatırımcısı, altın fiyatında yükseliş mi yoksa düşüş mü yaşanacağını merakla araştırmaya devam ediyor. Kuyumcular ise altın piyasasında gelinen bu noktada yorum yapmaktan çekiniyor.

Gram altın fiyatı, global piyasalarda çakılan altın fiyatlarının etkisi ile kademeli düşüş yaşadı. Ancak dolar-TL kurundaki yüksek seviye devam ettiği için düşüşte çok büyük etkiler görülmedi. Altın uzmanları, yatırımcılara verdikleri tavsiyelerde yıl sonuna kadar yükselişlerin devam edeceğini söylemeye devam ediyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ancak global piyasalardaki altın hareketleri yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Çeyrek altın fiyatındaki düşüşün devam edip etmeyeceğini merak eden yatırımcılar, düşen fiyatlardan alım yapıp yapmama konusunda tereddüt yaşıyor.

40 YIL SONRA BİR İLK!

2016 yılından itibaren en kötü çeyreklik performansı ile ilk çeyreği kapatmaya hazırlanan altın piyasası aradan geçen 9 çeyreklik dönemden sonra ilk defa kayıpla kapatacak. 1982 yılında ilk çeyreği altın piyasası yüzde 19,5 kayıpla kapatmıştı. 2021 yılının ilk çeyreğindeki kayıp ise şu andaki verilerle yüzde 11,3 oldu. 40 yıl aradan sonra en kötü ilk çeyrek performansını gösteren altın piyasası yatırımcılarının da tüm umutlarını kırdı.

GÖZLER ABD’YE ÇEVRİLDİ

Altın piyasasında şu anda tüm gözler ABD Başkanı Joe Biden’ın alt yapı harcama planına çevrildi. Biden federal fonların iklim değişikliği ve sağlık gibi alanlara yöneleceği 2022 bütçesi hakkında da bilgi verecek. Bu şekilde ABD federal fonlarının harcama planlarının ilk ayrıntıları da duyurulmuş olacak. Altın piyasası ise bu açıklamaların enflasyonist bir baskı yaratıp yaratmayacağını beklemeye başladı. Enflasyonist bir baskı ortaya çıkarsa altın piyasasına yönelmenin başlaması umuluyor.

ONS ALTIN 2021 PERFORMANSI

Ons altın 2021’in ilk iki ayını kayıpla kapattı. Mart ayı verilerine göre de bu kayıplar şu anda devam ediyor. Bu hafta başında ons altın 1.730 dolar seviyesini görürken şu anda 1,685 dolardan fiyatlanmaya devam ediyor.

GRAM ALTIN 2021 PERFORMANSI

2021’in ilk döneminde dolar kuru karşısında güçlü bir performans gösteren Türk lirasının etkisi ile gram altın 400 TL’nin aşağısına kadar gerilemişti. Ancak son haftalarda dolar kurundaki yükselişler nedeniyle gram altın neredeyse 2021 yılbaşı seviyelerine ulaştı. Gram altın şu anda 451 TL’den işlem görüyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!