SON DAKİKA

ALTI BUÇUK MİLYON VATANDAŞ SİGORTA PİRİM BORCUNU ÖDEYEMİYOR

AKP yetkililerinin ifade ettiği gibi sosyoekonomik düzey ve refah artmıyor, aksine insani koşullarda yaşamı sürdürebilmek için yeterli gelire sahip olamama durumu yani yoksulluk giderek artıyor.

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 14:53 'de eklendi.

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, GSS primlerini ödeme imkânı olmayanlar ve prim borcu olanlar için 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair “6824 Sayılı Torba Kanun ile GSS prim borcunun yeniden hesaplanması ve yapılandırılması sağlanmış ve GSS prim borcunun son ödeme tarihinin 30 Nisan 2018 olduğu belirtilmişti. Ancak seçimler nedeniyle bu süreç temmuz ayı sonuna kadar uzatıldı.

Dönemin Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’nın 28 Mart tarihli basına yansıyan ‘’borcun üstü çiziliyor’’ açıklaması ile prim borcunu ödeyemeyenlerin sayısının 6,4 milyon kişi olduğu belirtilmişti.

Paran yoksa sağlık da yok

1. Vatandaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırması zorunludur ve sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması şart.

2. Aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az yani, 676 TL, olan vatandaşların Genel Sağlık Sigortası primi devlet tarafından ödenmekte. SGK Mart 2018 sigortalı istatistiklerinde bu sayı 8.033.464 olarak belirtiliyor.

3. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’dan gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan, aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primlerini kendileri ödüyorlar.

4. İşsiz ve çalışmayan vatandaşlar 2018 yılı için SGK’ye aylık 60,89 TL GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Ancak milyonlarca kişinin azaltılmış olan GSS primlerini dahi ödeyemediği ortaya çıktı. Bir önceki SGK Genel Müdürü Bağlı toplam 6,4 milyon kişinin prim borcu olduğunu açıklamıştı.

5. Bu nedenle prim borcu olanlar için torba kanuna “borcun yeniden hesaplanması ve yapılandırılması’’ maddesi eklendi.

6. Ancak Bakanlar Kurulu kararı ile milyonlarca vatandaşın GSS prim borcunu ödeyemediği ortaya çıktı.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!