SON DAKİKA

ALMANYA’DA ‘ÜLKÜCÜ HAREKET YASAKLANSIN’ TALEBİ

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, ‘Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun yasaklanmasını istekledi.

Bu haber 05 Kasım 2020 - 21:45 'de eklendi.
Abone ol

Geçtiğimiz gün Fransa’nın ‘Bozkurtlar’ hareketini yasaklamasının ardından Almanya’dan da benzer bir talep geldi. Almanya’da Federal Meclis’teki muhalefet partilerinden Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, ‘Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun yasaklanmasını talep etti.

“İSLAMCI VE FAŞİST ÖRGÜTLERE SIFIR TOLERANS GÖSTERİLMELİDİR”

Kapatma talebini dile getiren Dağdelen, “Federal Hükümet derhal Fransa örneğini izlemeli ve bu ülkedeki ‘Bozkurtların’ çatı örgütü olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nu (ADÜTDF) yasaklanmalı” dedi.

Fransız hükümetinin “Bozkurtların” faaliyetlerini yasaklaması üzerine Dışişleri Bakanlığı, “Bozkurtlar” isimli bir hareket olmadığı iddia etmiş ve bu isimli bir oluşum için “hayal ürünü” nitelemesi yapmıştı. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre; Ankara’nın bu nitelemesine değinen Dağdelen, ülkücü hareketin “bir hayal ürünü” olmadığını “ADÜTDF bünyesindeki yaklaşık 170 yerel dernek ve 7 bin üyesiyle en büyük aşırı sağcı, anayasa düşmanı örgütlerden biri” olduğunu söyledi. Dağdelen, söz konusu hareketin “Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Yunanlara ve Yahudilere karşı tahriklerle Almanya’da kutuplaşmaya ve parçalanmaya hizmet ettiğini” belirtti.

Dağdelen, konuşmasında “Bozkurtlar, İslamcı iktidar partisi AKP’nin koalisyon ortağı olan, sağcı Türk partisi Milliyetçi Hareket ile ve farklı düşünenleri takip eden ve terörize eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevresinin bir bölümüyle yakından ilişkilidir. İslamcı ve faşist örgütlere sıfır tolerans gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

YEŞİLLER VE AfD ÖNERİYİ DESTEKLEDİ

Öte yandan muhalefetteki Yeşiller ile sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) de Sol Parti’nin önerisini desteklediklerini açıkladılar.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!