SON DAKİKA

ALMANYA’DA TÜRKLERE NAZİ TEHDİDİ: TERK EDİN

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Türkler’in posta kutularına Naziler tarafından tehdit mektupları bırakılarak, Almanya’yı terk etmeleri söylendi.

Bu haber 08 Haziran 2019 - 21:03 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Keup Caddesi’nde düzenlenen çivili bomba saldırısının 15’inci yıldönümüne günler kala, bazı semt sakinlerinin posta kutularına tehdit içerikli el ilanları bırakıldı.

Köln polisinin verdiği bilgilere göre, Mülheim semtindeki bazı posta kutularına üzerinde pul bulunmayan zarflara konulmuş aşırı sağ içerikli el ilanları atıldı. El ilanlarının, semt sakinleri tarafından posta kutularında bulunduğu bildirildi.

ALMANYA’YI TERK ETMELERİ ÇAĞRISI

DW Türkçe’de yer alan habere göre; üzerinde gamalı haç sembolü bulunan ve Müslümanlara Almanya’yı terk etmeleri çağrısı yapılan ilanlarda, kısa süre içinde Müslümanlara yönelik saldırıların başlayacağı ifade ediliyor.

El ilanlarının 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında posta kutularına atıldığı ancak olayla ilgili bilginin sosyal medya üzerinden yeni yayıldığı açıklandı.

Keup Caddesi’ndeki bombalı saldırının 15’inci yılı vesilesiyle caddede yarın bir anma etkinliği düzenlenmesi planlanıyor. Köln polisi şimdiye kadar doğrudan tehlikeye işaret eden herhangi bir bulguya rastlamadığını ancak Pazar günü daha önceki yıllarda olduğu gibi emniyet güçlerinin caddede hazır bulunacağını bildirdi.

NE OLMUŞTU

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekten ve aralarında Keup Caddesi’ndeki de olmak üzere iki bombalı saldırı ile 15 soygundan sorumlu tutuluyor. Keup Caddesi’nde 9 Haziran 2004’te düzenlenen bombalı saldırıda, birçoğu ağır olmak üzere 22 kişi yaralanmış, yetkililer uzun bir süre cinayetlerde ve Köln’deki saldırıda aşırı sağcı terör olasılığını göz ardı etmişti. Soruşturmada uzun süre olayların arkasında bahis mafyasının veya Türk gruplar arasındaki bir hesaplaşmanın olduğu üzerinde durulmuş olması daha sonra büyük eleştirilere neden olmuştu.

Atatürk'ün Katilleri

NSU’nun iki üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos başarısız bir banka soygununun ardından 2011 yılında intihar etmişti. Beş yıl süren NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe ise ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!