SON DAKİKA

ALMANYA’DA TÜRKÇE ZİRVESİ

ALMANYA genelinde Türkçe anadili çalışması yapacak yeni oluşum ilk toplantısını Frankfurt yakınlarındaki Glashütten’de yaptı. Yeni oluşuma ”Türkçe Anadili Girişimi” kısa adıyla (TAG) ismi verildi.

Bu haber 25 Ekim 2019 - 14:18 'de eklendi. Son Güncelleme25 Ekim 2019 - 16:19
Abone ol

Glashütten otelinde yapılan toplantıya Almanya’nın altı ayrı eyaletinden eğitimci, veli ve STK düzeyinde katılım oldu.

Erol Şile, Ahmet Birinci ve  Ahmet Tayfun Karslıgil yeni oluşumun hedefleri ve talepleri konusunda: “ Göçün 58. yılında Türkçe anadili konusunda birçok kaygılarımız var. Son 10 yılda Türkçe anadili derslerine katılım oldukça düştü ve düşüş hala devam ediyor. Biz öncelikle Almanya  genelinde Türkçe  gönüllüleri arasında bir diyalog başlatmak ve derslere katılımın artırılması  konusunda projeler geliştirmek istiyoruz. Bu konuda her kurum ve kuruluşla beraber  güç birliğine hazırız. Almanya genelinde  Türkçenin önündeki kurumsal engeller acilen kaldırılmalı, Türkçe anadili dersleri Türklerin yoğun olduğu tüm eyaletlerde yaygınlaştırılmalı ve durumu iyileştirilmelidır. Türkçenin not ortalamasını etkileyici sistemli ders olmasının yanı sıra, aynı zamanda Almanya`daki tüm eyaletlerin eğitim sistemlerinde ‘seçmeli zorunlu yabancı dil dersi’  statüsüne kavuşturulması sağlanmalıdır. Almanya genelinde, en az 3 değişik üniversitede Türkçe öğretmeni yetiştirecek enstitüler, bölümler,  kürsüler açılmalıdır. Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı (YTB) Türkçeye destek verecekse Türkçe öğretmen yetiştiren ‘Turkistik’ /  Türkoloji bölümlerinin açılmasına gereken şekilde maddi destek sağlamalıdır” dediler.

REKABETİ DEĞİL GÜÇ BİRLİĞİNİ TERCİH EDERİZ

Erol Şile, Ahmet Birinci ve Ahmet Tayfun Karslıgil üçlüsü yeni oluşumun hedefinin kimseyle rekabet olmadığının altını çizerek şunları söylediler: “bu zamana kadar TÜRKÇE için mücadele eden tüm kişi, kurum, kuruluş ve STK’lara ayırım yapmadan teşekkür ederiz. Hedefimiz kimseyle rekabet etmek değil. Zira bu DAVA hepimizin ortak davasıdır. Zaten GÜÇ birliği yapmazsak başarıya ulaşamayız. Herkese ve her türlü birlikte çalışma tekliflerine açığız.”

ATATÜRKÇÜ YAZAR KAHVECİ’DEN DESTEK

Yeni oluşuma destek vermek için ünlü yazar ve aynı zamanda Atabey Türk Ocakları Genel Başkanlığını yürüten Hüseyin Hakkı Kahveci Türkiye’den özel olarak bu toplantıya teşrif etti ve izlenilmesi gereken yol haritası konusunda çözüm önerileri sundu.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER GÖREVE HAZIR

Frankfurt’taki toplantıya; Eyüp Tuzkaya, Ahmet Tayfun Karslıgil ve Caner Kalembaşı’dan oluşan üç üniversiteli gencin katılması diğer eğitim ve Türkçe gönüllülerini sevindirdi. Üç üniversiteli genç, TÜRKÇE konusunda sorumluluk almaya, birlikte çalışmaya ve değişik projeler üretmeye hazır olduklarını açıkladıler.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

TAG HEYETİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Türkçe Anadili Girişimi kısa adıyla TAG; Erol Şile, Ali Akdeniz, Eyüp Tuzkaya, Ahmet Tayfun Karslıgil, Rasim Demircan, Caner Kalembaşı, Hatice Bektaş Alpsar, Manolya Rowe,  Fatma Anders, Serkan Barış ( Atabey Türk Ocaklari Avrupa Federasyonu adına), Neşe Gül Breyer ve Remziye Levent’ten oluşuyor.

GELECEK TOPLANTI NRW’DE

”Türkçe Anadili Girişimi” kısa adıyla  (TAG)  gelecek toplantısını 18 ve 19 Ocak’ta Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde gerçekleştirme kararı aldı. Toplantının yapılacağı şehir ve mekan ilerleyen günlerde belirlenip, grup üyeleri ve diğer Türkçe gönüllüleriyle paylaşılacak.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!