SON DAKİKA

‘Almanya, Türkiye’nin AB üyeliğini frenleyecek’

Der Spiegel, Almanya’nın, Ekim ortasında yapılacak AB Zirvesi’nde Türkiye’nin AB üyeliğini frenleme girişiminde bulunacağını

Bu haber 09 Ekim 2017 - 9:19 'de eklendi.

Almanya’nın Ekim ortasında yapılacak Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Türkiye’nin AB üyeliğini frenleme girişiminde bulunacağı iddia edildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktarımına göre, Almanya’nın etkili yayın organlarından Der Spiegel dergisinin internet portalındaki haberde, Almanya ve Birlik içindeki bazı ülkelerin, 19 Ekim’de düzenlenecek AB Zirvesi’nde AB Komisyonu’ndan, Türkiye’nin üyelik kriterlerini yerine getirip getirmediği konusunda resmi bir rapor hazırlamasını talep edileceği bildirildi. Spiegel’in haberini AB’den diplomatların doğruladığı belirtildi.

Haberde, söz konusu raporun olumsuz olacağı, böylece Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi yönündeki baskının da artacağı kaydedildi. AB’ye aday bir ülkenin üyelik müzakerelerinin sonlandırılması için 28 ülkenin onay vermesi gerekiyor.

Mali yardımlar azaldı
Spiegel, AB Komisyonu’nda bu konuda şüphelerin bulunduğunu da yazdı. Spiegel’in edindiği bilgilere göre, AB Komisyonu önümüzdeki yıl ilkbaharda Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu’nu kamuoyuyla paylaşmak ve sadece Türkiye’ye üyelik öncesinde yapılan yardımların nasıl daha da azaltılabileceği açıklamasını yapmaktan yana. Türkiye’ye üyelik öncesinde yapılan mali yardımlar azaldı. AB Türkiye’ye 2014-2020 yılları arasında 4 milyar 500 milyon avro ödeme sözü verdi. Ancak şu ana dek bu miktarın sadece 250 milyon avrosu ödendi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesindeki seçimlerde önce yaptığı açıklamada, ekim ayı ortasındaki AB Zirvesi’nde Türkiye’nin müzakere sürecini gündeme getireceğini belirtmişti. AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları 19-20 Ekim tarihlerinde Brüksel’de bir araya gelecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!