SON DAKİKA

ALMAN OTOMOTİV DEVİ 6 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDI

BMW 6 bin çalışanını işten çıkardı, 10 bin sözleşmeli taşeron işçinin kontratlarını uzatmayacak.

Bu haber 20 Haziran 2020 - 0:46 'de eklendi.

Euronews’te yer alan habere göre ürettiği spor otomobilleriyle tanınan Alman otomobil devi BMW 6000 çalışanını işten çıkartarak bünyesindeki 10 bin sözleşmeli taşeron işçinin kontratlarını uzatmama kararı aldı.

BMW yöneticileri daha önceki açıklamalarında tüm dünyada ve Avrupa’da yaşanan koronavirüs salgını ve bunun getirdiği ekonomik kriz nedeniyle küçülmeye gideceğini duyurmuştu.

Münih merkezli firmanın cuma günü yaptığı açıklamada yönetim ve çalışma konseyinin konu üzerinde anlaştığı, bazı çalışanlara kısmi emeklilik hakkı verilirken, 50’li yaşlarını geçen ve BMW’den ayrılmak isteyenlere de kıdem tazminatı verileceği belirtildi.

Şirkette haftada 40 saat çalışan işçilerin bazılarının mesaileri 38 saate düşürülürken, maaşlarından feragat eden çalışanlara da ek tatil günleri verileceği açıklandı. BMW yöneticileri şirket kar ettiği sürece operasyonel işten çıkarmaları, yapılan anlaşma kapsamına almayacaklarının da altını çizdi.

“2020 TAHMİNLERİMİZ PEK İÇ AÇICI DEĞİL”

BMW İnsan Kaynakları Direktörü Ilka Horstmeier şirketin kısa vadede kara geçebilmesi için gelecek merkezli bazı önelemler aldıklarını dile getirerek, “Bu önlemler bize uzun vadede yeniliklere açık ve girişimci hale getirecek” diye konuştu. 

Şirketin tepe yöneticisi (CEO) Oliver Zipse, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada “2020 dönemi için kar tahminlerimiz pek iç açıcı değil. Çİn pazarı harici diğer ülkelerdeki satış rakamları çok yavaş düzeliyor” demişti.

BMW 2019 yılında bir önceki seneye göre karının yüzde 10 oranında düştüğünü açıklamış, teknoloji yatırımları, randıman ve ürün giderlerine 12 milyar euro harcandığını belirtmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!