SON DAKİKA

Alman Ordusu Uzay Komutanlığı Kurdu

Alman Ordusu, sadece uzay görevlerine odaklanacak bir uzay komutanlığının kurulacağını duyurdu

Bu haber 16 Temmuz 2021 - 1:01 'de eklendi.
Abone ol

Alman Ordusu, sadece uzay operasyonlarına adanmış ayrı bir komutanlık kurulduğunu duyurdu. Bu bağlamda Almanya Savunma Bakanlığı, ülkenin Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde bulunan Uzay Durumsal Farkındalık Merkezi’nde bir tören düzenledi. 13 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen törenle birlikte yeni uzay komutanlığı tanıtıldı.

Etkinliğe katılan Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ise etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, yeni kurulan komutanlığın “uzayın artan önemine yanıt vereceği” belirtildi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ne göre, Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), 2009 yılından beri uzay varlıklarını izlemek ve sistemlerin manevralarını tayin etmek için çalışıyordu.

2019 yılında İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenen toplantıda NATO, uzayı yeni bir operasyonel alan olarak ilan etmişti. Bu bağlamda 2020 yılının sonuna doğru Almanya’da Hava ve Uzay Operasyonları Merkezi (ASOC) kurulmuştu. Alman Uluslararası Güvenlik İşleri Enstitüsü‘ne göre ASOC’un asıl amacı, Alman sistemlerini korumak ve uzay farkındalığına daha fazla yatırım yapmak.

Defense News’e göre Berlin, ayrı bir askeri uzay varlığı yaratma çabasında yalnız değil. ABD Uzay Kuvvetleri, 2019 yılının sonlarında Hava Kuvvetleri Departmanına bağlı ayrı bir askeri şube olarak kurulmuştu ve şu anda Hava Kuvvetleri’nden ayrı bir bütçeye sahip.

Bu bağlamda ABD Uzay Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı’nda kendi temsiline sahip. İlk Uzay Kuvvetleri personeli Hava Kuvvetleri içindeki uzayla ilgili birimlerden transfer edilirken, önümüzdeki süreçte denizcileri ve askerleri de ağırlayacak.

ABD, teknik olarak Uzay Komutanlığı’nı ikinci kez kurdu. İlk olarak 1985 yılında kurulan Uzay Komutanlığı, 11 Eylül saldırılarının ardından yeniden yapılanmanın bir parçası olarak 2002 yılında ABD Stratejik Komutanlığı ile birleştirilmişti. Bu bağlamda 29 Ağustos 2019 tarihinde Uzay Komutanlığı yeniden kuruldu

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD ve Almanya’nın dışında Fransa da 2019 yılında uzay komutanlığı Commandement de l’espace’i oluşturmuştu. 2020 yılının sonunda ise Fransa Hava Kuvvetleri’nin adı değiştirildi ve Fransa Hava ve Uzay Kuvvetleri olarak yeniden adlandırdı. Birleşik Krallık ise 2021 yılında farklı personellerden (İngiliz Ordusu, Kraliyet Donanması, Kraliyet Hava Kuvvetleri ve sivil hizmetler) oluşan müşterek bir komutanlık olarak ayrı bir uzay komutanlığı kurdu.

KAYNAK DEFENCETURK

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!