SON DAKİKA

ALMAN DEVLET TELEVİZYONUNDAN ATATÜRK’E ÇİRKİN İFTİRA

Almanya’da 1 Aralık 2019 günü bir televizyon programında, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adının “Hitler” ile beraber anılmasına Almanya’daki Türk kamuoyu sert tepki gösterdi.

Bu haber 04 Aralık 2019 - 12:56 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ARD TV isimli televizyon kanalında yayınlanan bir belgesel programında, Atatürk’ün Nazi diktatörü Adolf Hitler benzetmesi yapılarak sözde “katliamcı” olarak gösterilmesine karşı Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği tarafından yayımlanan bildiride, bu tür ithamlara karşı “gerçekçi ve mantıklı” olunması uyarısında bulunuldu.

“UTANÇ VERİCİ BİR İFTİRADIR”

“Alman halkının sağduyusuna güveniyoruz” ifadelerinin yer aldığı bildiride, Türkiye Cumhuriyeti’nin Hitler diktası ile bir görülmesi utanç verici bir iftira olarak değerlendirildi.

Söz konusu yayında bölücü terör örgütüne yönelik ifadelere ilişkin Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliğinden yapılan açıklamada, “Neden çoğunluğun Kürt değil Türk olduğu Türkiye’nin batısındaki 21 ayaklanma hakkında rapor verilmiyor?” denildi.

Söz konusu bildiride, “Türkiye Cumhuriyeti özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir. Hukuka olan inancıyla birlikte güçler ayrılığı ile hümanist ve aydınlanmış bir devlet fikri ile bağnazlığa, gericiliğe ve feodal sisteme son vermiştir. Güdülmeyen amaçlardan bir tanesi ise, belli kitle ve mezheplere, ırklara yönelik saldırılardır.” denildi.

Atatürk’ün Nazi rejimi ile işbirliği yaptığı iddialarına yönelik söz konusu bildiride, bu iddialar ile gerçeklerin çarpıtıldığını ifade etti. Bildiride, “Bu iddianın aksine, Türkiye Ernst Reuter, Ernst Hırsch, Erich Auerbach, Bruno Taut gibi aydınları ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olmuştur. Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyasının işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyetinde yeşertmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Atatürk'ün Katilleri

“ALMAN MEDYASINI, BASIN İLKELERİNİ HATIRLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Derneğin bildirisinde, çirkin ithamlar ile Atatürk’ün adının karalandığını ve bunu hayata geçiren belgesel programı ve Alman kanalına, basın ilkelerini hatırlatıldı. Bildiride, şu ifadeler kullanıldı:

“Belgeseli hazırlayan ve yayınlayan TTT editörlerinin vicdanına sesleniyor ve basın ilkelerini hatırlamaya çağırıyoruz. Basın ilkeleri gerçeğe saygılı olmak, içeriğin doğruluğundan emin olmak gibi temel ilkelerdir. Alman medyasını derhal gerçeği esas almaya, basın ilkelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. “

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!