SON DAKİKA

Alkol Satışı 81 İlde Yasak

Kütahya Valiliği, “tam kapanma” dönemindeki alkollü içki satışı yasağı ile ilgili bir açıklama yaparak; kentte alkol satış yasağının uygulandığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Kütahya Valiliği’nin açıklamasını paylaştı.

Bu haber 30 Nisan 2021 - 17:14 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tam kapanma kararı sonrası gündeme gelen 17 günlük alkol satışı yasağına tepkiler sürerken; Kütahya Valiliği kritik bir açıklama yaptı. Kütahya Valiliği yaptığı açıklamada, ”Kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satış kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam edilmektedir” ifadelerini kullandı. 

Kütahya Valiliği’nin bu açıklaması, İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından da paylaşıldı. 

Kütahya Valiliği’nin açıklaması şöyle:

“Bazı basın yayın organlarında ilimizde marketlerde alkol satışına izin verildiği yönünde maksatlı haberler yer almaktadır. Bu nedenle aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Kamuoyunun malumu olduğu üzere 17 Mayıs tarihine dek sürecek olan sokağa çıkma kısıtlaması 29 Nisan Perşembe, saat 19.00 itibarıyla uygulanmaya başlamıştır.

Bu kapsamda İl Hıfzıssıhha Kurulunun 08.12.2020 tarihinde almış olduğu karar uyarınca bu tarihten itibaren kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir. 

Ayrıca yine haberde bahsedilen tekel büfelerin faaliyetleri de İçişleri Bakanlığımız tarafından yayımlanan Genelgede belirtilen istisna kapsamında olmadığından yine 81 ilde olduğu gibi İl Hıfzıssıhha kurulumuzun almış olduğu karar gereğince kısıtlama süresince sınırlandırılmıştır. Belirtilen sınırlandırmalara aykırı hareket edenler hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddelerince adli ve idari işlemler uygulanacaktır.”

SOYLU DA PAYLAŞTI

Kütahya Valiliği’nin açıklamasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından açıklama, yorum, değerlendirme yapmadan sadece paylaştı.

NE OLMUŞTU?

Tartışmalara yol açan alkol satış yasağı ile ilgili Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’tan çarpıcı iddia geldi. Aybaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” demişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Bu paylaşımın ardından İçişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi. ‘Alkol yasağı’ ile ilgili bir ifade yer almayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir.

 Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Özgür Aybaş’tan yeni paylaşımlar gelmişti.

Aybaş, şunları kaydetti:

“Şuanda tekel bayilerini kapatmaya zorluyorlar hatta kapattırıyorlar zincir marketlerde alkol satışı serbest küçük esnaf tekel bayilerine baskı var .Tesk başkanı Bendevi Palandöken dün açıklama yaptı satış yapacağız diye binlerce esnafın başkanı o konuşmaya istinaden yasak yoktur. Bizler yasaklara karşıyız zincir marketlerdede satılsın alkol tekel büfelerindede özel yaşama müdahale edilmesin sadece.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!