SON DAKİKA

Aliyev’e Takılan Türk Dünyası Ali Nişanı’nın İngilizce Yazılması Tepki Çekti

Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Konseyi 8. Zirvesi’nde (Yeni adıyla Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi) AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “Türk Dünyası Ali Nişanı”nı takdim etti.

Bu haber 15 Kasım 2021 - 0:20 'de eklendi. Son Güncelleme15 Kasım 2021 - 01:21
Abone ol

Erdoğan Aliyev’e hitaben yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, muzaffer ali başkumandan İlham Aliyev. Dirayetli liderliğinizde Karabağ’da yaklaşık 30 yıllık süren işgale 44 gün gibi kısa bir sürede son verilmiştir.

Bu sadece Azerbaycanlı kardeşlerimiz için değil, Türk dünyası için büyük anlam taşımaktadır. Vatan muharebesi sonucunda yıllardır uygulanmayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları hayata geçirilmiştir.

Azerbaycan bu şekilde uluslararası kamuoyunun hafızasına adalet mesajını nakşetmiştir. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlaması Türk dünyasının birliğini ve beraberliğini pekiştirmiştir. Karabağ’ın azatlığının sembolü olan har-ı bülbül Türk dünyası için zaferin müjdecisi olmuştur. Karabağ Zaferi, sadece işgal altındaki toprakları azat etmemiş, aynı zamanda bölgemizde özlemini duyduğumuz kalıcı barış, istikrar ve iş birliğine giden yolun da önünü açmıştır” dedi. Aliyev ise müteşekkir olduğunu ifade etti.

İngilizce Yazılı Olması Tepki Çekti

Ancak nişanda “Supreme Order of Turkic World” ifadesinin yer alması eleştirilere neden oldu. İYİ Partili Hakan Ünser Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımında “Müstemleke kafası ile nişan anca böyle olur. İşte vizyon işte Aksakal işte lider işte Türk Devletleri” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım zirvede Türkiye’nin “aksakallısı” olarak atanmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!