SON DAKİKA

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’ndan Parlamentohaber’e dava!

Bu haber 22 Ağustos 2017 - 6:22 'de eklendi. Son Güncelleme25 Ağustos 2017 - 07:36
Abone ol

Adı: Ali Fuat Taşkesenlioğlu.

Fetullahçı Terör Örgütü lideri Muhammed Fetullah Gülen’in de memleketi olan, 1964‘te soğuk bir kış akşamında Erzurum’da doğdu.

Kendisinden sadece yedi yaş daha eski, 1957 yılında kurulan Erzurum Atatürk Üniversitesinde okudu. Taşkesenlioğlu, aynı üniversitenin bünyesindeki İşletme Fakültesini bitirmişti.

İşletme Bölümünden 1985 yılında mezun olan Taşkesenlioğlu, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

Ve…

Bankalar tarihinde bir ilk yaşanacaktı: Atatürk Üniversitesi mezunu bir zat, 211 milyar TL aktif büyüklüğü, 961 şubesi ve 17 bin çalışanı ile, Türkiye’nin altıncı büyük bankası olan Halk Bankası’na genel müdür yapılacaktı.

Peki, Ali Fuat Taşkesenlioğlu kimdi? Tecrübesi neydi de, Halk Bankası gibi devasa bir kurumun başına getirilmişti…

FETÖ MÜ GETİRDİ?

17 Aralık 2013’te Türkiye rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla çalkalanıyordu. Her yerden tape’ler fışkırıyor, içleri parayla dolu ayakkabı kutuları ve para sayma makineleri medyaya servis ediliyordu. İşin içinde bir bit yeniği vardi: AKP hükümetine, Fetullahçı Terör Örgütü, ilk darbesini yapıyordu.

2013 yılında Finans eliyle darbe yapmaya kalkışan FETÖ, bundan tam 3 yıl sonra bu kez asker eliyle darbe girişiminde bulunacaktı…

FETÖ’nün planlayıp gerçekleştirdiği 17-25 Aralık sürecinde Halk Bankası Genel Müdür Süleyman Aslan, “yolsuzluk ve rüşvet” iddiasıyla görevden alındı.

Halkbank Genel Müdürlüğü sırasında tutuklanan Süleyman Aslan‘ın evinde çıkan ayakkabı kutularının içinde 1 milyon 400 bin Euro ile 2,5 milyon dolar ve 500 bin lira bulunmuştu. Aslan, söz konusu paraların, Makedonya’daki üniversite için yapılan bağışlar olduğunu söylemişti.

Süleyman Aslan tutuklanmıştı ve beraat edeceğine kimse inanmıyordu. Halk Bankası’na yeni bir Genel Müdür atamak gerekiyordu.

FETÖ’nün rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile tutuklanıp cezaevine atılan SüleymanAslan’ın yerine kim getirildi dersiniz?

Ali Fuat Taşkesenlioğlu…

BDDK’nın 07.02.2014 tarihli onayı ile Halk BankasıYönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu, aynı gün Halk Bankası Genel Müdürü olarak atanmıştı.

Erzurum’un Atatürk Üniversitesinde İşletme okumuş bir zat… Kabiliyeti neydi?

FETÖ’NÜN BANKASI

İş hayatına 1988 yılında Yenidoğan Yayın Dağıtım Şirketi’nde başlayan Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 1988-1996 yılları arasında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’de Baş Uzman olarak görev yaptıktan sonra, 1996 yılı Ekim ayında göreve başladığı Asya Katılım Bankası A.Ş.’de sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter Şube ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

Evet…

FETÖ darbesiyle Halk Bankası genel müdürlüğünden indirilen Aslan’ın yerine getirilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün bankası olduğu tescillenmiş, Bank Asya’da pişirilmişti!

Hani şu Asya Finans’tan bir gecede Bank Asya’ya dönüştürülen Asya Bank… “Faiz haramdır” diyen Nurcuların bankası Asya Bank…

ALİ FUAT, FETÖ’CÜ MÜ?

Şubat 2014‘te Halk Bankası genel müdürlüğüne getirilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 8 Haziran 2017‘de apar topar görevinden alındı.

Taşkesenlioğlu hakkındaki iddialar öyle bir noktaya gelmişti ki, her sokak başında “Halk Bankası’nın yeni genel müdürü Fetullahçı mı” deniyordu.

Parlamentohaber de bağırdı: Halk Bankası’nın yönetim kurulunun hepsi daha önce Bank Asya’da çalıştı!

Bahsettiğimiz yöneticiler şunlardı:

“Ali Fuat Taşkesenlioğlu: Halk Bankası Genel Müdürü. Asya Katılım Bankası’nda 1996’da göreve başladı…

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mehmet Ali Gökçe:  Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı 2015-2016 Asya Katılım Bankası’nda yönetim kurulu üyeliği yaptı…

Murat Oktay: Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı  Asya Katılım Bankası’nda Şube Müdürlüğü yaptı…

Erdal Erdem: Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı. 1996’da göreve başlad.ı Asya Katılım Bankası’nda birçok görevde bulunarak Genel Müdür Yardımcılığı’na kadar yükseldi…

Mustafa Aydın: Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı. Asya Katılım Bankası’nda müfettiş ve şube müdürü olarak çalıştı…

Ömer Faruk Şenel: Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı. Asya Katılım Bankası’nda genel müdür yardımcılığına kadar yükseldi…

Salim Köse: Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı. 2007’den 2011’e kadar Asya Katılım Bankası’nda çeşitli kademelerde görev aldı.”

Peki, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu “sessiz sedasız” görevden aldıran neydi?

TARİH: 7 EYLÜL 2016

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında gündemi sarsacak iddialarda bulunuyordu.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklamalarda bulunan Pekşen, hükümetin ve yetkililerin darbe girişimcileri ve cemaatlere karşı doğru mücadele etmediğini, bu nedenle birçok mağduriyetin de yaşandığını ileri sürmüş, ‘’İş cadı avına dönüşüyor. Kimin Fethullahçı olduğundan çok kimin suç sayılan eylemi yaptığına bakılmalı. Önemli olan gerçek suçluları ortaya çıkarabilmek. Adalet insanların  niyetleri ve amaçlarından çok eylemleriyle ilgilenmeli. Ne yazık ki , birkaç iş adamı dışında dokunulanların hemen hepsi zurnanın son deliği ’’ demişti.

HALK BANKASI-BANK ASYA-ALİ FUAT ÜÇLÜSÜ

Pekşen, çok önemli bir kamu bankası olan Halk Bankası’nın yönetim kurulunun hepsinin daha önce FETÖ soruşturması kapsamında el konulan Bank Asya’da çalıştığını açıklamıştı.

‘’Bank Asya’dan kredi aldı, hesap açtı diye vatandaş soruşturuluyor, tutuklanıp işinden atılıyor. Halk Bankası’nın  tamamında yetkilendirilen avukatlar cemaatçi ve bir kısmı soruşturmaya uğradı. Ama genel müdür ve yönetim kurulu üyelerine dokunulmuyor’ diyen Pekşen şöyle konuşuyordu:

‘’Sayın cumhurbaşkanı  kimin FETÖ’cu olup olmadığı konusunda yanlışlar yapılıyor dedi… Cemaat yüzde 80 yerinde duruyor, yüzde 20’sine dokunuldu. Cemaat AKP’yi bir kaşık suda boğacak durumda hala.’’

PEŞİNİ BIRAKMAYIZ ALİ FUAT

FETÖ’nün 17/25 Aralık operasyonundan sonra Halk Bankası’nın yönetim kuruluna Bank Asya’da pişirilmiş insanlar doldurulmuştu. Ali Fuat Taşkesenlioğlu da bunlardan biriydi.

Parlamentohaber de sordu: “Bu beyefendi FTÖ’cü mü?”

Bizim bu soruları haykırmaktan vazgeçeceğimizi uman Taşkesenlioğlu, Parlamentohaber’e dava açmış!

Üstelik Anayasa Mahkemesi kararıyla mahkum ettiğimiz Ali Fuat Taşkesenlioğlu…

Parlamentohaber’i ve Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Kahveci’yi susturmaya, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun feriştahının dahi gücünün yetmeyeceği, mahkemeleri meşgul etmenin de bir suç olduğunu, birileri bu beyefendiye öğretmelidir.

Bank Asya’da çalışmaya 1996 Ekim’de başladın; dava açsan da ekime, açmasan da kasıma, Ali Fuat…

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!