SON DAKİKA

Alanya Belediye Başkanı Yücel, ”Yangını Engellemezsek Merkeze İnecek” Dedi

Alanya’da 3 ayrı noktada çıkan orman yangınına müdahale çalışmaları da devam ediyor.

Bu haber 31 Temmuz 2021 - 20:22 'de eklendi.
Abone ol

Güzelbağ’da ilk belirlemelere göre, 5 evin yangından etkilendiği öğrenildi. Havadan ve karadan süren müdahaleyle Güzelbağ Mahallesi’ndeki yangının kısmen kontrol altına alındığı bildirildi.

Öte yandan, Konaklı bölgesindeki Yeniköy Mahallesi’nde gün içerisinde yangın çıktı. Güzelbağ’daki bazı ekipler, Yeniköy Mahallesi’ne yönlendirildi.

Sapadere bölgesinde sabah saatlerinde çıkan yangın ise ekipler tarafından söndürüldü. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının yerleşim alanlarına sıçramaması için mücadele ettiklerini söyledi.

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ise Güzelbağ’ı sabah saatlerinde tahliye etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Vatandaşları sağ salim tahliye ettiklerini anlatan Ürkmezer, “Sabahki duruma göre şu anda daha iyiyiz. Şu ana kadar ekiplerimiz gerçekten iyi çalıştılar.” dedi.
 
BAŞKAN YÜCEL: YANGINI ENGELLEMEZSEK MERKEZE İNECEK

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Gündoğmuş bölgemizdeki 2 gündür devam eden yangın, sınırlarımız içine girdi. Dün akşama kadar kontrol altındaydı. Yerleşim alanlarına gelmemesi için mücadele ediyorduk. Dün akşam rüzgar ile bazı bölgelerimiz yanmaya başladı. Dün sabaha doğru rüzgarın yön değiştirmesi ve kuvvetiyle Bayır Mahallesi’nde 120’ye yakın evin 100’e yakını kül oldu. Bayırkozağacı ormanlık bölgelerinde yangın devam ediyor ama yerleşim alanı dışında. Yine sabah saatlerinde Güzelbağ sınırına kadar geldi. 10 gibi Gündoğmuş sınırlarından, kuzeyinden yangın geldi. Müdahalelerle birlikte yerleşim alanlarındaki yangın kontrol altına alındı fakat doğu ve batısında yoğunluk var. Rüzgarın hız kesmesiyle yangın da yavaşladı. Amacımız Güzelbağın batı kesimi Alara bölgesine yangının geçmesini engellemek. Bunu engellemezsek Okurcalar turizm bölgesine yangının inebileceğini öngörüyoruz” dedi.

‘TEHLİKE GEÇMEDİ’

Tedbirler çerçevesinde yerleşim yerlerini boşalttıklarını belirten Başkan Yücel, şöyle konuştu:

“Yerleşim alanlarında vatandaşlarımız dışarı çıktı. Hayvanları dışarı çıkardık yaklaşık 1500-2 bine yakın nüfus vardı. Yazlıkçı vardı onlarla birlikte 2 bin 500 kişiyi merkeze aldık, bazılarını yurda yerleştirdik ama bölgede genelde ikinci ev olduğu için sıkıntı olmadı. Yardım kampanyaları başlatıldı. Gıda, su gibi şu an için hiçbir şeye ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olursa söyleyeceğiz. 5 helikopter, 3 uçağımız vardı. Bölge dağlık ve engebeli olduğu için uçaklarımızı o bölgede kullanamadık. Sadece helikopterle müdahale edildi. Şu anda 100’e yakın arazöz, itfaiye araçları ve iş makineleriyle yerleşim alanında kontrolü elimize almak için elimizden geleni yapıyoruz ama tehlike de daha geçmiş değil. Yeniköy Mahallesi’nde yangın ihbarı geldi. Oraya da müdahale etmek için ekipler yönlendirildi. O bölgede de yangını yerleşim yerlerine ulaşmadan söndürmeye çalışıyoruz. Demirtaş Mahallesi’ne bağlı Fakırcalı da yangın çıktı ama elektrik akımından olduğu tahmin ediliyor. Kontrol altına aldık, soğutma çalışmaları sürüyor. İnsanların can ve mal güvenliği için çalışıyoruz. Yetişmediğimiz yerlerde devletimiz kayıpları mal varlıklarını karşılayacaktır. Biz kontrolü şekilde hakim olmaya çalışıyoruz. En iyi tarafı yerleşim alanlarında yangın kontrol altında. Dışarıdan gelen ekipleri de batı bölgesine yönlendirip Alara’ya inmemesi için mücadeleye devam edeceğiz.”

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ise şunları söyledi:

“Gündoğmuş’ta meydana gelen yangın Alanya’nın Güzelbağ Mahallesi’ne de sıçradı. Gündoğmuş ilçesinden sabah buraya gelen alevlerden dolayı bu güzel mahallemizi sabah saatlerinde tahliye etmek zorunda kaldık. Vatandaşlarımızı sağ salim tahliye ettik. Şu an için herhangi bir sıkıntı yok. Bizim için önemli olan önce can ve mal güvenliği. Orman İşletme ve Büyükşehir Belediyemizin itfaiyeleri şu anda çalışıyor. Karadan ve havadan müdahaleler sürüyor. Sabahki duruma göre şu anda daha iyiyiz ancak bizim için ilk öncelik vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak. Manavgat’ta bulunan koordinasyon merkezindeki bakanlarımızın talimatı ve valimizin koordinasyonunda burada da belediyemiz ile iş birliği içerisinde bu afetin altından kalkmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar ekiplerimiz gerçekten iyi çalıştı. İnşallah en kısa zamanda devletimizin desteğiyle buradaki yangının hep beraber altından kalkacağız. Siz de görüyorsunuz vatandaşlarımız cansiperane bir şekilde elini taşın altına koyuyor. Her bir görevli hangi kurum olursa olsun çok iyi şekilde çalışıyor. Vatandaşlarımız buraya gelmek istiyorlar ama gelmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değil. Ekiplerimiz çalışıyorlar. Burada herhangi bir şeye ihtiyaç yok. Valiliğimizin açmış olduğu yardımda bulunabilirler. Ben başta vatandaşlarımız ve emeği geçen tüm kurum personellerimize teşekkür ediyorum.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!