SON DAKİKA

AKP’nin Interpol suiistimali Almanya’yı harekete geçirdi

AKP’nin muhalif isimler için uluslararası polis teşkilatı Interpol’den kırmızı bülten çıkarılması talebi eleştiri konusu olmaya

Bu haber 20 Kasım 2017 - 10:46 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

AKP’nin muhalif isimler için uluslararası polis teşkilatı Interpol’den kırmızı bülten çıkarılması talebi eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Almanya’nın, Türkiye’den gelen ‘kırmızı bülten’ taleplerindeki şüphelerini Interpol’e ileteceği belirtildi.

Türkiye kökenli yurttaşları ilgilendiriyor
Deutsche Welle’nin aktardığına göre, Alman Federal Suç Dairesi bundan sonra, başka bir üye ülkenin arama talebinin hukukiliği konusundaki şüpheleri Interpol’e bildirecek. Bu noktada özellikle Almanya’da mülteci statüsünde olan kişiler hakkındaki arama taleplerinin söz konusu olduğu dile getiriliyor. Dolayısıyla bu hamle Türkiye kökenli göçmenleri doğrudan ilgilendiriyor.
Berlin’in bu girişimi, Almanya vatandaşı yazar Doğan Akhanlı’nın Türkiye’nin çıkarttığı bülten sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılmasının ardından geldi. Akhanlı, Türkiye’nin talebiyle çıkarılan kırmızı bülten ile, Ağustos ayında tatile gittiği İspanya’da gözaltına alınmıştı.

Daha önce de uyarı gelmişti
Interpol daha önce de Türkiye’nin siyasi gerekçelerle teşkilatı ‘suiistimal ettiği’ iddiasını gündemine almıştı. Söz konusu talep Almanya ve İsveç başta olmak üzere AB ülkelerinden gelmişti. Konuyla ilgili Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden de uyarı gelmişti. Teşkilatın tüzüğünde konuyla ilgili “Teşkilatın, siyasi, askeri, dini ve ırki karakterli faaliyetlerde bulunması ve bunlara müdahale etmesi tamamıyla yasaklanmıştır” deniliyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!