SON DAKİKA

AKP’Lİ MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEKİ USULSÜZLÜKLER SAYIŞTAY RAPORU’NDA

Sayıştay’ın yaptığı denetimler, AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi’ndeki acı gerçeği ortaya koydu.

Bu haber 02 Ocak 2021 - 18:34 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

ANKA’da yer alan habere göre; Sayıştay’ın Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri ve Ticaret Anonim Şirketi 2019 Yılı Raporu’ndaki tespitte göre 17- 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılan Malatya Uluslararası Kayısı Festivali ve Fuarı Organizasyonu’nun astarı yüzünden pahalıya mal oldu.

Organizasyon maliyetinin 891 bin 85 lira 46 kuruşa mal olurken, organizasyondan elde edilen gelirin ise 366 bin 521 lira 19 kuruşta kaldı. Zarar 524 bin 564 lira 24 kuruş oldu.

Sayıştay denetçileri şirkete kamu kaynaklarını verimli şekilde kullanması uyarısında bulunurken, “Şirketin 2018 yılı kapanış bilançosunda ödenmiş sermayesinin 7 milyon 120 bin lira, geçmiş yıl zararları ile geçmiş yıl kârları arasındaki farkın 5 milyon 299 bin 950 lira 26 kuruş olduğu; yani şirket sermayesinin yarısından fazlasının karşılıksız hale geldiği tespit edilmiştir.

Buna karşın yönetim kurulu, genel kurulu toplantıya çağırmamış dolayısıyla iyileştirici önlemler de alınmamıştır” dedi.

‘MALİYE KAPIYA GELİR’ UYARISI

Sayıştay denetçileri şirketin personele verdiği hediye çekinin ücret kapsamında değerlendirmediği için personelden bu çeklere ilişkin gelir vergisi alınamadığını belirterek, şu uyarıda bulundu:

“Mevzuata uyarlı bir şekilde uygulanmayan bu husustaki yükümlülüğün, 193 sayılı Kanun’un ‘Vergi tevkifatı’ başlıklı 94’üncü maddesi uyarınca Şirkete ait olduğu değerlendirildiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Şirkete yönelik olarak ikmalen vergi tarhiyatı yapılması suretiyle ceza ihbarnamesi düzenlenmesi riski doğmaktadır. Şirket tarafından söz konusu tutarların 2020 yılında gelir vergisine tabi tutulduğu belirtilmişse de bulgu konusu husus 2019 yılına ilişkin olarak mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!