SON DAKİKA

AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi, 2 Bin 867 Satın Alma İşinin Yüzde 96,5’ini İhalesiz Yaptı!

AKP döneminde yaygın olarak kullanılan doğrudan temin yöntemi, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin vazgeçilmezi oldu. AKP’li belediye, geçen yıl 2 bin 867 satın alma işinin yüzde 96,5’ini ihalesiz yaptı.

Bu haber 13 Haziran 2021 - 0:19 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; Konya Büyükşehir Belediyesi’nin verileri, kamu alımlarında ihale yerine başvurulan doğrudan temin yönteminin AKP iktidarıö döneminde alışkanlık haline getirildiği yönündeki eleştirilerin haklılığını ortaya koydu.

Belediyenin 2020 yılındaki toplam 2 bin 867 satın alma işleminin yüzde 96,5’inde doğrudan temin yöntemine başvuruldu. Kamu alımlarında rekabeti ve karlılığı azalttığı, suiistimale zemin hazırladığı gerekçesiyle eleştirilen doğrudan temin yöntemi, AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’nin vazgeçilmez alım yöntemi oldu.

İdarenin faaliyetleri ile mali hesaplarını içeren raporu, 2020 yılındaki satın almaların büyük bölümünün doğrudan temin ile gerçekleştirildiğini gözler önüne serdi.

YALNIZCA 98 İHALE

Konya Büyükşehir Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, 2020 yılında toplam 2 bin 867 satın alma yapıldı. Satın alma işlemlerinin 2 bin 769’u doğrudan temin yoluyla gerçekleştirilirken yalnızca 98 satın alma işi için ihale açıldı. Doğrudan temin yoluna başvurulan satın alma işlemlerinin toplam bedelinin 116 milyon 195 bin TL olduğu öğrenildi. İhalesi yapılan satın alma işlemlerinin bedeli ise 179 milyon TL oldu.

Atatürk'ün Katilleri

Doğrudan temin ile tamamlanan 2 bin 867 satın alma işinin bin 614’ü, “Mal alımını” kapsadı. Doğrudan temin yoluna gidilen ve “Hizmet” ile “Mal/Hizmet” başlığı altında sınıflandırılan satın almaların sayısı ise sırasıyla bin 20 ve 135 oldu.
AKP’li belediyede en fazla doğrudan temin yolunu 537 işlem ile Ulaşım birimi kullandı. Ulaşım’ın ardından Gençlik ve Spor 342 satın alma ile ikinci, Basın Yayın birimi ise 270 satın alma ile üçüncü sırada geldi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!