SON DAKİKA

AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Millet Bahçesine 55 Milyon TL’ye Kütüphane Yaptıracak

Kayseri RTE Millet Bahçesi için rekor bir harcamaya daha imza atıldı. Yurttaş yoksullukla boğuşurken AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin millet bahçesinin içine 55,3 milyon TL’ye kütüphane yaptıracağı ortaya çıktı.

Bu haber 25 Ağustos 2022 - 16:30 'de eklendi.
Abone ol

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Kayseri’de 1 milyon 260 bin metrekarelik alanda inşa edilecek millet bahçesi için ilk çivi Eylül 2021’de çakıldı. Türkiye’nin en büyük millet bahçeleri arasında yer alacak bahçeye, “Recep Tayyip Erdoğan” ismi verildi.

AKP’li Memduh Büyükkılıç idaresindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, millet bahçesinin inşası için 100 milyon 900 bin TL harcama gerçekleştirdi. Ancak belediyenin kasasından RTE Millet Bahçesi için çıkan para bununla da sınırlı kalmadı. Belediye, millet bahçesinin içine mutfak sanatları merkezi inşa edilmesi için 16 milyon 238 bin TL, yeme içme mekanları inşa edilmesi için ise 6 milyon 648 bin TL harcadı.

55 MİLYON TL’YE KÜTÜPHANE

RTE Millet Bahçesi için para harcamaya doyamayan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 26 Temmuz’da yeni bir ihale daha açtı. Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı koordinesinde düzenlenen ihale kapsamında 18 Ağustos’ta sözleşme imzalandı. Belediyenin 60 milyon 156 bin TL yaklaşık maliyet hesabı çıkardığı ihalenin sözleşme maliyeti ise 55 milyon 360 bin TL oldu. İhale kapsamında RTE Millet Bahçesi içine kütüphane binası yaptırılacağı bildirildi.

KONFERANS SALONU

İhale dosyasında yer alan bilgilere göre, RTE Millet Bahçesi’ne yapılacak kütüphane, 5 bin 500 metrekarelik alanı kapsayacak. Kütüphanenin içinde çalışma salonu, internet salonu, çocuk ve bebek kütüphaneleri ve kafeterya yer alacak. Kütüphane içerisinde öte yandan 190 kişilik konferans salonu da bulunacak.

İSMİ YAKIŞIR

21 Mart 2022’de açılması planlanan millet bahçesinin resmi açılışı halen gerçekleştirilmedi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, millet bahçesine RTE isminin verilme nedenini, “Kayseri’ye verdiği ve bundan sonra da vereceği destekleri düşünerek projeye Sayın Cumhurbaşkanımızın ismi yakışır” sözleriyle açıkladı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR