SON DAKİKA

AKP’Lİ EYÜPSULTAN BELEDİYESİ, DEV OKUL ARAZİSİNİ SATIYOR

AKP’li Kadir Topbaş’ın İBB Başkanı olduğu dönemde ‘kaçak’ olduğu iddiasıyla yıkılan Kemer Okulları’nın 210 bin 538 metrekarelik arazisi AKP’Lİ Eyüpsultan Belediyesi tarafından satışa çıkıyor.

Bu haber 12 Aralık 2020 - 15:32 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul Eyüpsultan Belediyesi, 11 yıl önce kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılan Kemer Okulları’nın bulunduğu 210 bin 538 metrekarelik devasa araziyi satacak.

Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı tarafından yaptırılan okul binalarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından yıkılması ülke gündemine oturmuştu.
 
Birgün’de Yaren Çolak’ın haberine göre; AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Kemerburgaz’da bulunan ve bir zamanların önemli tartışma konularından biri haline gelen, 210 dönümden büyük araziyi satmak için Belediye Meclisi’nden yetki aldı. CHP üyelerinin ‘ret’ oyu verdiği teklif, AKP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Teklifte özetle şöyle denildi: “Mülkiyeti Belediyemize ait Kemerburgaz Mahallesi 3106 parsel sayılı 210 bin 538 metrekare yüzölçümlü taşınmazın ‘Arsa Satışı Karşılığı Hasılat Paylaşım’ yöntemiyle ihale edilerek satılması ve satışa ilişkin düzenlenecek protokolün imzalanması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi…”

KAÇAK İNŞA EDİLDİĞİ İÇİN OKUL YIKILDI

Kemerburgaz ile Göktürk sınırında bulunan devasa arazi, Maliye Bakanlığı tarafından 1999 yılında ön izin ihalesiyle, 31 milyar TL karşılığında “Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı”na verildi. Gazeteci Zafer Mutlu’nun, bir deniz kazasında hayatını kaybeden kızı Zeynep Mutlu adına kurulan Vakıf, söz konusu araziye yaptırdığı okullarda yaklaşık 10 yıl eğitimi sürdürdü. Ancak arazinin verilmesi ve yaptırılan okul binalarının ‘kaçak’ olduğu iddiasıyla ilgili tartışmalar ve hukuki süreç yaklaşık 10 yıl devam etti. Binaların kaçak inşa edildiğine karar verilmesi üzerine, İBB ekipleri okul binalarını 23 Ağustos 2009 tarihinde yıktı.

Maliye Bakanlığı’nın ön izinle Vakfa verdiği arazi, açılan dava sonucunda, 2000 yılında Eyüp Belediyesi adına tescil edilmişti.

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SORU ÖNERGESİ VERMİŞTİ

Söz konusu arazinin adı geçen Vakfa verilmesi, dönemin İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin tarafından TBMM gündemine taşınmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın yanıtlaması istemiyle Şahin tarafından verilen soru önergesinde şöyle denilmişti:

“220 dönümlük (3106 parsel) bir araziyi yargı kararlarına rağmen işgal eden kurucuları bazı gazete sahipleri ve yazarları olan bir vakfın mahkemelerin haklarında verdikleri olumsuz kararlardan sonra idareye bu kararları etki yaparak aldırmış olmaları iddiaları doğru mudur?”

İçişleri Bakanı Tantan adına verilen yanıtta ise şu ifadeler kullanılmıştı:

“Maliye Bakanlığının 22 Mart 1999 tarih ve 008640 sayılı yazıları ile Eyüp İlçesi Kemerburgaz Köyü İskoza sırtı mevkiindeki 3106 parsel sayılı 210 bin 538 metrekare yüzölçümlü arazinin 144 bin 310 metrekarelik kısmı üzerinde kurulacak irtifak hakkına esas olmak üzere, imar planı yaptırmak ve uygulama projesini hazırlamak amacı ile yapılan ön izin ihalesi sonucunda 31 milyar liraya Zeynep Mutlu Eğitim Vakfına verildiği, ancak Eyüp Belediyesince Maliye Bakanlığı adına açılan dava neticesinde Eyüp 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesince 27 Mayıs 1999 tarihinde 99/3888 sayılı kararla söz konusu arazinin Eyüp Belediyesi’ne verilmesi yönünde karar tesis edildiği ve mahkeme kararına istinaden söz konusu arazinin 15 Şubat 2000 tarihinde Eyüp Belediyesi adına tescil edildiği ve bu konuda adı geçen Vakıf kurucuları tarafından idareye baskı yapıldığı konusunun doğru olmadığı…” 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!