SON DAKİKA

AKP’li Elazığ Belediyesi Milyonları Meydana Gömdü

AKP’li Elazığ Belediyesi’nin maliyeti yaklaşık 54 milyon olan ‘Kent meydanı yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi yapım işi’ ihalesini 42 milyona Murat Özcan’ın sahibi olduğu Özsal İnşaat- İmaj Altyapı ortaklığı aldı. Zamanında bitirilemeyen inşaat işi için tekrar ihaleye çıkan belediye projenin bitimi için Murat Özcan’ın sahibi olduğu firmaya 35 milyonluk ihale daha verdiği öğrenildi.

Bu haber 24 Ekim 2022 - 15:01 'de eklendi.
Abone ol

AKP’li Elazığ Belediyesi tarafından 19 Şubat 2021 tarihinde ‘Elazığ Kent Meydanı ve yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi’ işi için gerçekleştirdiği ihaleyi 42 milyon 285 bin lira maliyetle Murat Özcan’ın sahibi olduğu Özsal İnşaat- İmaj Altyapı ortaklığı aldı.

Elazığ Belediyesi 27 Mayıs 2022 tarihinde aynı projeyle ilgili yine ‘Elazığ Kent Meydanı ve yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi ikmal(tamamlanmadan yarım kalmış proje) yapım işi’ adıyla ikinci bir ihale daha yaptı.

Bu ihaleyi de 35 milyon 223 bin 223 TL maliyetle yine Murat Özcan İnşaat ve Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. aldı.

“42 MİLYONLUK PROJE 15 AYDA 77 MİLYON OLDU”

AKP’li Elazığ Belediyesinin kent meydanı projelerinin kronikleşmiş bir sorun haline geldiğini belirten CHP Meclis Üyesi Murat Akkoç, şunları söyledi:

“Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın seçim vaatleri arasında olan kent meydanları maalesef belediyenin kronikleşmiş bir sorunu haline geldi. Daha önce 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Düzenlemesi ve Yeraltı otoparkı, yapım işi mahkemelik olmuştu ve uzun bir süre iş yarıda kalmıştı.

Şimdi ise bir başka proje olan ve eski ismiyle Ahmet Aytar Meydanı olarak bilinen ve projenin bitmesiyle Cumhuriyet Meydanı ismi verileceği duyurulan  Kent Meydanı yer altı otoparkı ve meydan düzenlemesi projesinde harcanan maliyet. Elazığ Belediyesi burada yapılacak kent meydanıyla ilgili 19 Şubat 2021 yılında ihale yapıyor ve ihaleyi 42 milyon bedelle Özsal  İnşaat alıyor.

Buraya kadar her şey normal. Ancak 27 Mayıs 2022 yılında yine aynı projeyle ilgili  ‘Elazığ kent meydanı yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi ikmal yapım’ işi adıyla bir ihale daha yapılıyor. Bu ihaleyi de 35 milyon 223 bin 223 TL’ye yine Özsal İnşaat alıyor. 42 milyonluk bir ihale 15 aylık bir süreçte 77 milyonu buluyor.

İkmal ihaleleri eksik ya da yarım kalan bir projeyi bitirmek amacıyla yapılan bir iştir. Ancak bu ihalelere baktığımızda sanki ilk ihaleden sonra burada hiçbir iş yapılmamış gibi gösterip tekrardan ilk ihale maliyetine yakın bir maliyetle iş tekrar verilmiş. Yani bir projede iki ihale yapılıp firmaya bol keseden para kazandırılmış.”

“KENT MEYDANI PROJESİNDE BELEDİYE PERSONELİ ÇALIŞIYOR”

İkmal işi ihalesinde ilk ihaledeki kalemlerle aynı olduğunu belirten Akkoç, “Kaldı ki ihaledeki kalemlere baktığımızda birçoğu aynı. Meydanı sözde yüklenici firma yapıyor ama meydandaki çalışmaları incelemeye gittiğimizde belediyenin park ve bahçeler müdürlüğü işçilerini oradaki çalışmalarda görüyoruz. Eğer bu işte belediye personelimiz çalışacaksa belediye milyonları neden bu firmaya veriyor? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Elektrik parasını ödeyebilmek için meclisten 61 milyon kredi onayı isteyen belediye yönetimi bu meydan projesinde birilerine milyonları rahatça veriyor. Böyle sorumsuzluk görmedim, bu işin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

940 ARAÇ KAPASİTELİ OTOPARK, 38 BİN METREKARE ALAN DÜZENLEMESİ

Projeyle ilgili Elazığ Belediyesi sitesinde verilen bilgide şehrin otopark ihtiyacına çözüm amacıyla yapıldığı belirtilerek, “Toplamda 22 bin metrekare kapalı alana sahip iki katlı ve 940 araç kapasiteli modern yer altı otoparkı inşa edildi. Tarihi Öğretmenevi ile yeni Valilik binası arasında kalan alan, Cemiloğlu Parkı’nı da kapsayacak şekilde Cumhuriyet Meydanı olarak düzenleniyor. Proje kapsamında yaklaşık 38 bin metrekare açık alan düzenleme çalışması gerçekleştiriliyor. Alan, yeşil alan düzenlemesiyle yeniden şekillenecek. Şehre yepyeni bir kimliksel değer olarak hayata geçirilen Cumhuriyet Meydanı; peyzaj, su ögeleri, kuru havuz (su oyunları), süs havuzları, lazerli ışık gösterileri ve simgesel bir çalışma ile şekilleniyor” denildi.

BELEDİYE YETKİLİSİ CEVAP VERMEDİ

İhaleye ilişkin açıklama almak için aradığımız Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Sabahattin Uçar, telefonlarımıza ve mesajlarımıza cevap vermedi.

KAYNAK: SÖZCÜ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR