SON DAKİKA

AKP’Lİ ÇORUM BELEDİYESİ SUYA GİZLİ ZAM YAPTI

Çorum belediye başkanı Halil İbrahim Aşgın suya zam yapmadığını açıkladı ancak Çorum Belediyesi tarafından faturaya, ‘Atık Su Tutarı’ ve ‘Evsel Katı Atık’ adı altında zam yansıtıldığı ortaya çıktı.

Bu haber 09 Aralık 2020 - 0:31 'de eklendi.
Abone ol

Çorum Belediye Meclisi aralık ayı toplantısında Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, suya zam yapmadıklarını açıklarken su faturaları ile tahsisi edilen ‘Atık Su Tutarı’ ve ‘Evsel Katı Atık’  bedellerine zam yaptığı belirlendi.

Buna göre, meskenlerde KDV hariç 0-10 ton arası su ücreti 1.95 lira, 11-30 ton arası su ücreti 2.50 lira, 31 ton ve üzeri su ücreti ise 3.50 liradan ücretlendirilecek. Atık su bedeli ise KDV hariç ton başına 0.80 TL’ye yükseltildi. Evsel katı atık ise 0.95 liradan 1.05 liraya yükseltildi.

YURTTAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Olayın ortaya çıkması ile birlikte, su faturalarına yansıtılan ‘Atık Su Tutarı’ ve ‘Evsel Katı Atık’ gibi ekstra kalemler nedeniyle faturalarının ikiye katlandığını belirten yurttaşlar, duruma sosyal medyada tepki gösterdi. 

FİYATI ABONELERİN SU TÜKETİM MİKTARINA GÖRE BELİRLENİYOR

2872 Sayılı Çevre Kanunu ve 27.10.2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 27742 sayılı yönetmeliğe göre, evsel katı atık ücretinin yurttaşlardan tahsisi zorunlu kılınmış, Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler bu ücreti faturalara yansıtmak durumunda kalmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Atık Su Tutarı ve Evsel Katı Atık bedeli abonelerin su tüketim miktarına göre belirleniyor. Su tüketiminin azlığı ve çokluğuna göre belediyeler tarafından faturalara yansıtılıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR