SON DAKİKA

AKP’li Çekmeköy Belediyesi, Park Yeri Olarak Tahsis Edilen Araziye Sosyal Tesis yaptı, Hazine’den İzinsiz Kiraya Verdi

Hazine’nin ticari amaçla kullanılmaması şartıyla park ve piknik yeri olarak tahsis ettiği arazinin, AKP’li Çekmeköy Belediyesi tarafından amacına aykırı kullanıldığı ortaya çıktı. Arazinin bir kısmına bağış yolu ile belediye tarafından sosyal tesis olarak yaptırılan binanın, Hazine’den izin almadan restoran olarak kiraya verildiği tespit edildi.

Bu haber 12 Kasım 2022 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

Çekmeköy Belediyesi’nde Sayıştay’ın 2021 yılında yaptığı denetim sonucu hazırladığı raporda yer alan ayrıntılara göre AKP’li belediye, ilçe sınırları içinde 21 bin 864 metrekarelik ‘kentsel rekreasyon alanı’nda kalan parseli, bölge halkının ihtiyaçları doğrultusunda park, piknik yeri, dinlenme, sosyal tesis olarak kullanmak üzere 2015 yılında Hazine’den tahsis talebinde bulundu.

‘TİCARİ AMAÇLA KULLANILMASIN’ ŞARTIYLA VERİLDİ

Hazine, parselin ticari amaçla kullanılmaması, üçüncü kişilere ticari ya da gayri ticari amaçla kullandırılmaması, alınması zorunlu gelirler dışında her ne ad altında olursa olsun herhangi bir ücret alınmayarak kamunun bedelsiz kullanımına açık tutulması şartıyla belediyeye 2 yıllığına ön tahsis işlemi yaptı.

2 yıllık ön tahsis sürecinde belediye, şartlı bağış yoluyla 680 metrekare kapalı kullanım alanına sahip bir taşınmaz inşa ettirdi. Ardından binayı sosyal tesis olarak kullanılmak üzere Hazine’den kesin tahsis talebinde bulundu. Hazine de 2017 yılında ön tahsis işlemini kesin tahsise dönüştürdü.

İZİN ALMADAN KAFEYE KİRAYA VERİLMİŞ

Sayıştay denetçileri, 680 metrekare kapalı kullanım alanına sahip sosyal tesis olarak adlandırılan taşınmazda 2017 yılından bu yana belediye şirketinin işgalci olarak göründüğünü ve belediyeye de işgal nedeniyle toplam 154 bin 469 TL işgaliye ödediğini tespit etti.

Fiili olarak yerinde yapılan incelemelerde ise söz konusu yerin belediye şirketi ile üçüncü kişi arasında düzenlenen kira sözleşmesine istinaden 2017 yılından beri Hazine’den izin almadan restoran-kafe olarak işletildiği görüldü.

Raporda, belediyenin bu konuda gerekli çalışmalara başlandığını bildirdiği ancak söz konusu çalışmalara ilişkin herhangi bir kanıtlayıcı belge sunulmadığı belirtildi. Sayıştay, belediyeye, çalışmalarını tamamlayarak taşınmazın amacı dışında kullanılması uygulamasına son vermesi uyarısında bulundu.

‘GÖREVLENDİRMELER MEVZUATA AYKIRI’

Raporda, belediyede yapılan görevlendirmelerle ilgili de mevzuata aykırılıklar tespit edildi. Belediye tarafından sözleşmeli olarak istihdam edilen personelin, vekâleten veya tedviren müdür olarak görevlendirilmesi mevzuata aykırı bulundu. İdarede ve ilgili müdürlükte memur statüsünde personel bulunmasına rağmen, sözleşmeli personelin bazı müdür kadrolarına vekâleten veya tedviren görevlendirilmesinin kariyer ve liyakat ilkelerini zedelediği vurgulandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu tür görevlendirmelerin kurumsallaşmayı engelleyeceği, kurum içinde mali kontrolü zayıflatıp riskleri çoğaltacağı, personelin kariyer planlarını ertelemesi ya da bırakması suretiyle personelin motivasyonunda ve veriminde düşüşe sebep olacağı belirtildi. Belediye de nitelikli memur personel eksikliği nedeniyle sözleşmeli personeller arasından müdür görevlendirmesi yapıldığını savundu.

Belediyenin bazı müdürlüklerinde; müdür kadrosu dolu olduğu halde başka bir müdürün veya memurun müdür kadrosuna sürekli olarak vekâlet ettirildiği, kadroyu işgal eden personele ise diğer memuriyet kadrolarında görev yaptırıldığı da raporda ortaya çıktı.

KAYNAK: SÖZCÜ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR