SON DAKİKA

AKP’li Bozdoğan Belediyesi, TOKİ İçin 200 Zeytin Ağacını Söktü

Aydın’ın AKP’li Bozdoğan Belediyesi, Yenice Mahallesi’nde TOKİ’ye yer açmak için 200 zeytin ağacını söktü. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında sökülen ağaçlar için mahalleli büyük bir tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş ise gerekli izinlerin alındığını ve sökülen ağaçları belediyenin başka bir arsasına dikileceğini ifade etti.

Bu haber 13 Nisan 2021 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

ANKA’da yer alan habere göre, Aydın’ın AKP’li Bozdoğan Belediyesi’nin TOKİ’ye yer açmak için zeytin ağaçlarını sökmesi büyük tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili belediyeden açıklama geldi.

200 ZEYTİN AĞACI İŞ MAKİNALARIYLA SÖKÜLDÜ

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında, Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde toplu konut yapacak olan TOKİ için 200’e yakın zeytin ağacını sökmesi vatandaşları isyan ettirdi. Aydın’ın Bozdoğan ilçesine bağlı Yenice Mahallesi’nde Bozdoğan Belediyesi’ne ait arazide bulunan yaklaşık 200 zeytin ağacı önce budandı, daha sonra iş makinaları ile köklerinden söküldü.

“HİÇ Mİ VİCDANLARI SIZMADI”

Zeytin ağaçlarının kesilmesine tepki gösteren Yenice Mahallesi’ndeki vatandaşlar; “Burada hazır yetişmiş 25-30 senelik zeytin ağaçlarını kestiler. Hiç mi vicdanları sızlamadı. Bir zeytin ağacı kaç senede yetişiyor? Zeytin ağaçları kanunen korunuyor. Vatandaş bir zeytin ağacını kesemiyorken, belediye bir günde 200’e yakın ağacı önce kesti sonra yerinden söktü” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ İZİNLERİ ALDIK”

Bozdoğan’ın AKP’li Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş yaptığı açıklamada, bölgede TOKİ konutlarının yapılacağını söyledi. Altıntaş; “İlçemiz Yenice mevkiinde TOKİ projemiz var. Belediye olarak kurumlardan gerekli izinlerimizi aldık. Zeytin ağaçlarını kesmiyoruz. Oradan söktüğümüz ağaçları belediyemizin başka bir arsasına dikim yapıyoruz. Başka ne amacımız olabilir ki biz ağaçları keselim” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İZİNSİZ ZEYTİN AĞACI KESMENİN CEZASI 5 MİLYON LİRA

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20’nci maddesi gereği;

“Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dâhil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10’unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenler den ağaç başına iki milyon liradan beş milyon liraya kadar hafif para cezası alınır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!