AKP’li Belediyenin İhalesi, Albayraklara Takdim Edildi

Yandaş Yeni Şafak gazetesinin de bağlı olduğu Albayrak Holding’e ait şirketler, AKP’li belediyelerden ihale kapmaya devam ediyor. Son olarak Güngören Belediyesi’nin araç kiralama işi, holdinge bağlı Avrasya Atık Yönetimi A.Ş.’ye ‘pazarlık’ usulüyle verildi. 31 Mart tarihinde ‘araç kiralama’ işine dair 6 milyon 656 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

AKP’li Belediyenin İhalesi, Albayraklara Takdim Edildi
Yayınlama: 05.04.2023
Düzenleme: 05.04.2023 15:03
20
A+
A-

Kamu kurumları ile yerel yönetimlerce gerçekleştirilen ve ‘tanıdık’ şirketlere verilen ihalelere her gün bir yenisi ekleniyor. “Savaş, salgın hastalık ve özellikli işler” gibi olağanüstü koşullarda kullanılması gereken istisnai yöntem olan ‘pazarlık’la gerçekleştirilen ihalelerle yandaş köşeyi dönüyor.

 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı olduğu dönemde büyüyen, yandaş Yeni Şafak gazetesinin de bağlı olduğu Albayrak Holding’e ait şirkete, 6 milyon 656 bin TL’lik araç kiralama işi verildi.

YÖNTEM YİNE ‘PAZARLIK’

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, AKP’li İstanbul Güngören Belediyesi’ne bağlı Destek Hizmet Müdürlüğü ‘Muhtelif Araç Kiralama Hizmet Alımı İşi’ başlığıyla bir ihale açtı.

Kamu ihalelerinde “istenmeyeni eleme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle tartışılan ‘pazarlık’ yöntemiyle gerçekleştirilen ihale, Avrasya Atık Yönetimi Anonim Şirketi’ne gitti. Şirket ile idare arasında 31 Mart tarihinde ‘araç kiralama’ işine dair 6 milyon 656 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

TAM 125 MİLYON TL

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, söz konusu şirket, ‘tanıdık’ bir aileye ait. 20 Haziran 2019 tarihinde kurulan şirketin yönetim kurulu üyeleri; Mesut Muhammet Albayrak, Kazım Albayrak ve Faruk Albayrak…

Bu üç isim de aynı zamanda araç kiralamadan çöp toplamaya onlarca farklı iş kolunda kamu kurumlarının ihalelerini kapan şirketlerin bağlı olduğu Albayrak Holding’in yönetim kurulu üyeleri. Avrasya Atık Yönetimi A.Ş. Erdoğan’ın da yakın dostu olan Albayrak ailesinin yeni şirketi.

Adrese teslim bu ihaleyle servetine servet katan şirketin aldığı ilk ihale bu değil. Şirket, tamamı AKP’li belediyelerden olmak üzerinde kamudan 125 milyon 273 bin TL’lik dört iş aldı.

O ihaleler ve tutarları şöyle:

AKP’li Güngören Belediyesi’nden 12 milyon 314 bin TL’lik iki ihale.
AKP’li Arnavutköy Belediyesi’nden 92 milyon 987 bin TL’lik bir ihale.
AKP’li Urfa Eyyübiye Belediyesi’nden 19 milyon 971 bin TL’lik bir ihale.
267 İHALE ALMIŞ

Albayraklar’ın ‘taşımacılık’ sektöründe Avrasya Atık Yönetimi A.Ş.’nin dışında Platform Turizm ve Nakil Lojistik adlı iki şirketi daha bulunuyor. Platform Turizm, 2010 ile 2023 yıllarını kapsayan son 13 yılda kamu kurumlarından tam 267 ayrı ihale aldı. Bu ihaleler kapsamında bu şirkete kamunun kasasından tam 4 milyar 405 milyon 341 bin TL ödendi. Tamamına yakını araç kiralama işine dair olan bu ihaleleri veren belediyelerin AKP’li olması dikkat çekiyor.

KAYNAK: BİRGÜN

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı