SON DAKİKA

AKP’li Belediyeden, AKP’liye İhale

Osmaniye’nin AKP idaresindeki Bahçe ilçesine 18 milyon TL’ye, “Turizm amaçlı asma köprü” inşa edilecek. Köprüyü AKP’li Baki Tezcan’ın şirketi üstlendi.

Bu haber 24 Aralık 2022 - 15:15 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’de giderek derinleşen ve milyonlarca insanı yoksulluğa mahkûm eden ekonomik kriz, yerel yönetimlerin astronomik harcamalarını durdurmadı. AKP’li İbrahim Baz yönetimindeki Osmaniye Bahçe Belediyesi, “Turizm amaçlı asma köprü” inşaatı için ihale sürecini tamamladı. Belediye ile yüklenici firma arasında 19 Aralık’ta imzalanan sözleşme, köprü için milyonlarca harcanacağını ortaya koydu.

6 Aralık’ta gerçekleştirilen, “Turizm Amaçlı Asma Köprü Yapımı İşi” ihalesine yalnızca bir şirket teklif verdi. Kamu ihalelerinde, “İstenmeyeni eleme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihalede yaklaşık maliyet ise 20 milyon TL olarak hesaplandı. İhalenin tek teklif vereni Bakcan İnşaat’ın teklifinin ise 18 milyon TL olduğu öğrenildi. Belediye ile Bakcan İnşaat arasında 19 Aralık’ta 18 milyon TL’lik sözleşmeye imza atıldı.

AKP’Lİ BAŞKAN YAPACAK

Bakcan İnşaat’ın kurucusunun, Maraş’ın Andırın ilçesinde AKP çatısı altında üç dönem belediye başkanlığı yapan Baki Tezcan olduğu öğrenildi. Tezcan’ın 2004-2019 döneminde Andırın Belediye Başkanlığı yaptığı, 2019’daki yerel seçimlerin ardından ise koltuğu devrettiği belirtildi. Bakcan İnşaat isimli şirketin kuruluş tarihinin ise 23 Ekim 2019 olduğu bildirildi.

Bahçe ilçesine 18 milyon TL’ye inşa edilecek asma köprünün uzunluğu 750 metre, yüksekliği ise 195 metre olacak. Kule uzunluğu 12 metre olacak köprünün iki kule arası açıklığı ise 680 metre olarak planlandı.

GELİŞMİŞLİK SKORU EKSİDE

Osmaniye’nin Bahçe ilçesi, Türkiye’deki 973 ilçenin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyine göre sıralandığı listenin 499’uncu basamağında bulunuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yayımlanan listeye göre, ilçenin sosyoekonomik gelişmişlik skoru eksi 0,302 ile ifade ediliyor.

KAYNAK: BİRGÜN

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR