SON DAKİKA

AKP’li Belediye Başkanı Turan: ‘Suriyeli ya da Başka Memleketli Fatih’te Ev Kiralayamaz’

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, kentin gündeminde yer alan göçmen konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu haber 30 Eylül 2021 - 15:22 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’nin gündemindeki ana konuların başında yer alan sığınmacı sorunu ve kaçak girişler hakkında Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’dan açıklama geldi.

“SURİYELİ YA DA BAŞKAN MEMLEKETLİ FATİH’TE EV KİRALAYAMAZ”

HaberTürk’ten Esra Boğazlıyan’a konuşan Turan, “Fatih’te ve Esenyurt’ta; bu bizim Bakanlıktan ricamız oldu, İstanbul’da yaşama izni olan herhangi bir yabancı, ikamet izni olan bir yabancı, Suriyeli ya da başka memleketli Fatih’te herhangi bir ev kiralayamaz” dedi.

Turan, Fatih’te artan sığınmacı nüfusu üzerine geçen ocak ayında bir karar alındığını ve bu karar çerçevesinde oturma izni olsa dahi göçmenlerin Fatih’te ev kiralayamadığını anlattı.

Göçmenlerin ev kiralamasını kısıtlayan kararın aynısı Esenyurt için de alınmıştı. Ergün Turan, bu kararın ardından 8 ayda 7 bin yerleşik göçmenin Fatih’ten ayrıldığını söyledi.

“DAHA FAZLA YABANCI YERLEŞMEMELİ”

Ocak 2021’den itibaren karar aldık. Fatih’te ve Esenyurt’ta. Bizim bir talebimiz oldu, işin açıkçası bu işe çok asıldık. Çünkü burada artık daha fazla yabancı yerleşmemeli.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu sefer sosyal dokuda tahribat yapıyor. Ve bu karar için Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Fatih’te son 2021 birinci ayda sekizinci ayın sonu itibariyle 7 bin yerleşik göçmen azalması var. Yaklaşık 50 bin civarında göçmen vardı. Sadece Suriyeli değil, karma. İkamet izinleri olanlardan bahsediyoruz. Hem kayıt dışı olanlardan bahsediyoruz hem de…

Mesela Fatih’in nüfusu 400 bin. Ama tabiri caizse şu anda, gündüz kapıları kapatsak içeride 3 milyon kişi var. İkamet eden sayımızda azalma var. Bu bizim için önemli bir karardır. Dolayısıyla Fatih’te göçmen sorunu büyüyen bir sorun değil; bunun altını çiziyorum, artık küçülen bir sorun haline gelmiştir.”

“ASOLAN ŞEY KİRALAMAYLA GELEN”

“O zaten çok az. Mülk satışı konusu büyük bir rakam değil. Aslolan şey kiralamayla gelen. Burada kaçak göçmen sorunu var. Bununla alakalı valiliğimizin çalışmaları var. Pandemi koşulları kaçak göçmenlerin çalışmalarını etkileyen şeyler.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!