SON DAKİKA

AKP’Lİ BAŞKANIN KAÇAK HES İNŞAATI ORTAYA ÇIKTI

AKP’li Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz’ün plan değişiklikleri kesinleşmeden ve yapı ruhsatı almadan Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde bulunan Çalı Göleti üzerine yaptığı Hidroelektrik Santral projesi mahkemelik oldu.

Bu haber 12 Ağustos 2020 - 1:36 'de eklendi.

AKP’li Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz’ün plan değişiklikleri kesinleşmeden ve yapı ruhsatı almadan Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde bulunan Çalı Göleti üzerine yaptığı Hidroelektrik Santral (HES) projesi mahkemelik oldu. 

HES inşaatı için dere yatağı betonla kaplanırken, Bursa Barosu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Doğayı Çevreyi Koruma ve Doğa Sporları Derneği, Çalı Çevre ve Kültür Derneği, bölgede ilgili belediyelerin görüşlerini yok sayarak plan değişikliği yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı.

AKP’Lİ BAŞKANIN KAÇAK PROJESİNE GÖZ YUMULDU

Geçten Nisan ayında, Türkiye’de koronavirüs ile mücadele kapsamında hükümet yetkilileri herkesin kendi OHAL’ini ilan etmesi yönünde açıklamalar yaparken rant, salgın, yasak, karantina dinlemiyordu. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, Çalıda yapılmak istenen hidroelektrik santral inşaatı, bölge halkının itirazlarına rağmen sürüyordu.

Çalı Göleti, sulama hattı üzeri mevkiindeki hidroelektrik santrali projesi ihalesi DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. İhaleye 3 firma katılırken, AKP’li Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz’e ait Şükra Enerji San. ve Tic. Ltd. Şti kazandı. ÇED onayını da alan firma, plan değişiklikleri kesinleşmeden, imar mevzuatını bile bile kaçak inşaata başladı. Bu süre içerisinde Çalı Göleti’ne kurulması planlanan HES binası ve havuz arasındaki 3 kilometrelik boru hattı çalışmalarına gelen tepkiler üzerine ruhsat alınmadan başlayan inşaat 5 Haziran tarihinde durdurulmuştu.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA DAVA

Bursa Barosu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Doğayı Çevreyi Koruma ve Doğa Sporları Derneği Çalı Çevre ve Kültür Derneği, bölgede “Hidroelektrik Enerji Santrali” amaçlı yapılan 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/bin ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğinin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında dava açtı.

Dava konusu planların 1/ 100 bin Ölçekli Bursa 2020 Yılı Çevre Düzeni plan notlarına, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine, Planlı Alanlar Yapım Yönetmeliği’ne, planlamanın yerindelik ilkesine aykırı olduğu vurgulandı.

Bölgenin enerji üretimine yönelik değil “Orman Alanı”nda kaldığı vurgulanan dilekçede, projenin yakın çevresinde Çalı, Yaylacık, Tahtalı, Demirci, Dağyenice, Atlas, İnegazi, Doğancı kırsal yerleşim alanlarının yer aldığı, bu tür enerji üretim tesislerinin yer seçimi yapılırken yerleşim birimlerine, orman ve ağaçlandırılacak alanlara, yeraltı ve yüzey sularına uzaklık, toprak kalitesi, içme suyu havzaları, tarımsal nitelikli alanlara etkileri, topoğrafik yapı gibi birçok kriterin göz önünde bulundurulması gerektiği ifade edildi.

Yapılan değişikliklerle ilgili belediyelerin uygunluk görüşü bulunmadığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ben yaptım oldu” mantığıyla yaptığı plan değişikliğinin hukuka aykırı olduğu açıklandı. İnşaatın sürmesi halinde bölgede bulunan Atlas Deresi yatağının yapılaşmış olarak sel, toprak kayması gibi afetlere açık hale geleceği, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağı vurgulanırken, yürütmenin durdurulması ve iptali talep edildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!