SON DAKİKA

AKP’Lİ AHMET HAMDİ ÇAMLI, RESTORE ETTİRDİĞİ 270 YILLIK ÇEŞMENİN KİTABESİNE BABASININ ADINI YAZDIRDI

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore ettirilen tarihi Vezir Çeşmesi’nin kitabesine Çamlı’nın babası Zeki Ahmed Çamlı’nın isminin eklendiği ortaya çıktı.

Bu haber 26 Kasım 2020 - 0:10 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul’da 1748 yılında I. Mahmud tarafından inşa ettirilen ve yine bu padişahın ismiyle de anılan tarihi Vezir Çeşmesi, Fatih’teki İskenderpaşa Camii yanındaki mevcut yerinde AKP milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore edilmişti.

Karar’ın haberine göre, yenilenen kitabede çeşmenin kurucusu Osmanlı padişahı I. Mahmud’un isminin yanına Çamlı’nın babasının adı olan Zeki Ahmed Çamlı ismi de eklendi. Kitabeye eklenen ‘Sahibül hayrat merhum Zeki Ahmed Çamlı’ yazısı dikkatlerden kaçmadı.

Yeni kitabenin sekizinci satırındaki farklılık dikkat çekerken, çeşmenin duvarına asılan metinde Çamlı’nın babasının adının geçtiği yer gizlendi. Kitabenin orijinalinin nerede olduğu ise bilinmiyor. Çamlı tarihi kitabeyi 2 yıl önce restore ettirmişti. Açılışa dönemin belediye başkanı Hasan Suver de katılmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çamlı “Tamamen kaybolmuş bir eser yarım yamalak bulunan resimlerden örneklenerek sıfırdan yapılmış ve semtimize kazandırılmış. Restorasyon değil restitüsyon” dedi.

ÇAMLI: BABAMIN İSMİNİ KENARA YAZIN DEDİM KİTABEYE YAZMIŞLAR

Babasının isminin kitabeye değil yanına yazılmasını söylediğini belirten Çamlı “İlaveten yanına da kuş ve kedi köpek hayvanların su ihtiyacını karşılayacak bir hayvan suluğu da eklenmiş” açıklamasını yaptı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!