SON DAKİKA

AKP’den FBI hamlesi: Türkiye’deki ajanlar hakkında soruşturma

ABD’ye kaçan ‘FETÖ’ şüphelisi komiser Hüseyin Korkmaz’ın “FBI bana 50 bin dolar verdi” sözleri üzerine AKP hükümetinin

Bu haber 15 Aralık 2017 - 10:33 'de eklendi. 71

ABD’ye kaçan “FETÖ” şüphelisi komiser Hüseyin Korkmaz’ın “FBI bana 50 bin dolar verdi” sözleri üzerine AKP hükümetinin Türkiye’de görevli bulunan ve resmi sayısı 30 civarındaki FBI çalışanı hakkında inceleme başlattığı duyuruldu.

AKP yandaşı Yeni Şafak’ın haberine göre, Korkmaz’ın ABD mahkemesindeki sözleri sonrasında bir FBI görevlisi önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na çağrıldı. FBI görevlisinden, Korkmaz’ın ifadeleri hakkında izahat istendi.

30’DAN FAZLA ELEMAN
Türkiye’de, görev yapan Amerikan’ın iç istihbarat birimleri olan FBI, ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) gibi kuruluşların görevlileri mercek altına alındı. FBI’ın ve DEA’nın Türkiye’de resmi olarak 30’dan fazla elemanı olduğu biliniyor. Gayriresmi eleman sayısı bilinmeyen FBI’ın Türkiye’de değişik operasyonlara giriştiği de bilinenler arasında yer alıyor.

FBI ajanlarının özellikle 17-25 Aralık öncesinde ve sonrasında “FETÖ” ile ilişkileri olduğu tahmin edilen FBI ajanlarına ilişkin soruşturma hazırlığı sürdürülüyor. FBI yetkilileri hakkında, Korkmaz ile irtibatlarının belirlenmesi halinde “devletin güvenliği ve iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri sızdırılması” suçundan soruşturma açılacak.

“FETÖ” ile irtibatı tespit edilen FBI ajanları hakkında yasal işlem yapılacak, ABD’nin diğer istihbarat elemanlarının Türkiye’de çalışmasına izin verilmeyecek. FBI görevlileri sınırdışı edilecek. Korkmaz’ın Türkiye’den kaçmasında söz konusu ajanların parmağının olup olmadığı ve Amerika’ya girişindeki sahte pasaportun yine bu ajanlar tarafından temin edilip edilmediği de araştırılan konular arasında yer alıyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın