AKP iktidarı, Bir Büyük İhaleyi Daha Seçtiği Müteahhide Özel Davetle Verdi

AKP, Hatay’daki büyük karayolu ihalesini, ilana çıkmadan, yani kimselere duyurmadan özel olarak davet ettiği müteahhide verdi.

AKP iktidarı, Bir Büyük İhaleyi Daha Seçtiği Müteahhide Özel Davetle Verdi
Yayınlama: 20.12.2022
5
A+
A-

AKP iktidarının özellikle büyük ihalelerde, istediği ihaleyi istediği müteahhide verme aracı olarak kullandığı 21b Pazarlık usulü bir kez daha çalıştırıldı.

Hatay’daki karayolu ihalesi, Kamu İhale Kanunu’nun esas usül olarak gösterdiği rekabete imkan sağlayan açık usül yerine,  tercih edilen pazarlık usulünün sağladığı imkanla kimselere duyurulmadan yapıldı.

29 Kasım 2022 günü yapıldığı anlaşılan ihaleye 5 firma çağırıldı.  881 milyon 16 bin 713 TL yaklaşık maliyet hesaplanan ihale, 794 milyon 719 bin liraya özel olarak davet edilen SNH İnşaat’a verildi.

İhale bugün Kamu İhale Kurumu kayıtlarına girdi. Buna göre 14 Aralık’ta sözleşme imzalandı. Tam adı, Toprakkale-İskenderun Yolu km: 112+790-121+000 İle km:124+150-132+700 Arası Toprak İşleri, Sanat Yapıları, Köprü ve BSK Üstyapı Yapım İşi” olan proje 11 Ağustos 2023’te tamamlanacak.

KAMU İHALERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

SNH inşaat geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı Sarayı, MİT Yerleşkesi, Okluk Yazlık Sarayı ve birçok şehir hastanesi ihalesini alan saray müteahhidi Rönesans Holding’le birlikte kurduğu “İş Ortaklığı” ile 127 milyon liralık Ankara-Bala yolu ihalesini almıştı.

SNH İnşaat aldığı kamu ihaleleriyle dikkat çekiyor. Bazıları şöyle: TAG (Tarsus-Adana-Gaziantep) Baklalı Kavşağı, Ankara Çevreyolu Karataş Viyadüğü Guss Asfalt Yapımı,Borçka-Camili Yolu Muratlı-Güreşen Ayrım Köprüsü ve Bağlantı Yolları Yapımı, Anadolu Otoyolu Çeltikçi ile Susuz Kavşağı Arası Üstyapı İyileştirme İnşaatı, Kızılcahamam Hastanesi Farklı Seviyeli Kavşak ve Bağlantı Yolları Yapımı, TAİ-TUSAŞ Köprülü Kavşağı ve EGM Gölbaşı Kavşak Düzenlemesi…

KAYNAK: SÖZCÜ

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı