SON DAKİKA

AKP ALTIN PORTAKALIN ADINI DEĞİŞTİRDİ

Bu haber 24 Temmuz 2017 - 21:00 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 10:02
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

 

Antalya Büyükşehir belediye başkanı Menderes’in gerekçeleri: ‘Yüksek sanat yarıştığı için gişesi olmayan filmler ödül alıyor.’ ‘Cannes Film Festivali’ne kimse Altın Palmiye Film Festivali demiyor.’

Dünyanın en eski film festivalleri arasında yer alan, bu yıl 54’ncüsü yapılacak olan ‘Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin adını değiştirip yarışmanın Ulusal bölümünü kaldırmasıyla tepki çeken Antalya Büyükşehir Belediye Bakanı Menderes Türel kendini savundu.

Türel festival adındaki ‘Altın Portakal’ adının değiştirilmesini “Cannes Film Festivali’ne kimse Altın Palmiye Film Festivali demiyor. Ya da Berlin’de Altın Ayı Film Festivali denmiyor” diyerek savunurken, yarışmanın ulusal bölümünün iptal gerekçesini de “Yüksek sanat yarıştığı için gişesi olmayan filmler ödül alıyor” diye anlatıyor.

Ulusal bölüm eforumuzu alıyordu

Hürriyet’ten Cengiz Semercioğlu’na konuşan Menderes Türel, ‘Festivalde ulusal yarışma bölümünü neden kaldırdınız sorusuna “ Bizde en çok eleştirilen şey gişesi yüksek filmlerin ödül alamamasıydı. Yüksek sanat yarıştığı için gişesi olmayan filmler ödül alıyor. Şimdi öyle olmayacak” diyerek şöyle devam ediyor:

“Ulusal yarışmamız eforumuzun önemli bir bölümünü alıyordu. Tek odaklı bir film yarışması yaparsak uluslararası düzeyde onu çok daha güçlü hale getirebiliriz. Bizim ulusal film endüstrimiz de çok önemli. Ama ikisini aynı anda yaptığınızda takdir edersiniz ki gücünüzü dağıtıyorsunuz. Biz gücümüzü tek odaklı hale getirip uluslararası alanda daha güçlü bir organizasyon yapmayı hedefledik.

Atatürk'ün Katilleri

Ulusal film yarışmasını kaldırmıyoruz. Öyle anlaşılıyor olabilir ama böyle bir şey yok. Sadece ikisini birleştiriyoruz. Türk filmleri uluslararası platformda çok güçlü bir jüriyle daha güçlü bir şekilde yarışacak.

Ulusalı, uluslararası ile birleştiriyoruz.

Menderes türel festivalin adının neden değiştirildiğine ilişkin soruya da şu yanıtı veriyor:

Adını neden değiştirdik

“Biz ismi neden değiştirdik? Çünkü dünyadaki 452 tane film festivali arasında ödülüyle ismi aynı olan iki tane film festivali var.
Biri Endonezya’da diğeri ise bir Asya ülkesinde. Cannes Film Festivali’ne kimse Altın Palmiye Film Festivali demiyor. Ya da Berlin’de Altın Ayı Film Festivali denmiyor. Biz sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikleri şehrin marka değerini güçlendirmek için yapıyoruz. Bütün dünyanın sinema festivalleri hep şehrin adıyla anılır.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!