SON DAKİKA

Akdeniz’de Sismik Araştırma Hamlesi Ardından Yunan ve Fransız Elçiler Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla kameralar önünde atıştığı Ankara ziyaretinin hemen ardından geçen hafta Türkiye ve Yunanistan’ın, Fransa’nın da dahil olduğu diplomatik kriz yaşadığı ortaya çıktı.

Bu haber 20 Nisan 2021 - 15:53 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; Fransız bayraklı bir araştırma gemisinin Yunanistan adına Türk kıta sahanlığı ile Yunanistan-Mısır anlaşması alanının kesiştiği bir bölgede araştırma faaliyeti yapacağının duyurulması üzerine Ankara ile Atina arasında gerilim yaşandı. Fransa ve Yunanistan’ın Ankara büyükelçilerinin geçen cuma günü Dışişleri Bakanlığı’na çağırılarak tepki iletildiği öğrenildi.

Dendias’ın Çavuşoğlu’yla söz düellosuna sahne olan Ankara ziyaretinin gerçekleştiği 15 Nisan’da Yunanistan, Girit’te bulunan Heraklion NAVTEX istasyonu üzerinden Fransız bayraklı “L’Atalante” gemisinin Doğu Akdeniz’de 3 gün sürecek sismik araştırma yapacağını duyurdu. Türkiye’ye ait Antalya NAVTEX istasyonu ise 16 Nisan’da araştırma alanlarının Türk kıta sahanlığı ve Türk NAVTEX servis sahası içinde olduğu gerekçesiyle Yunanistan’ın NAVTEX mesajının geçersiz olduğuna dair bir mesaj yayımladı.

KAMUOYUNA DUYURULMADI

Yunanistan’ın Türkiye’nin 2019’da Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içinde sismik araştırma yapacağını duyurması üzerine Türkiye, Fransa ve Yunanistan’a diplomatik yollardan da tepki iletti. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro ile Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Mihail Hristos Diamesis, 16 Nisan’da Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı ve her iki büyükelçiye de Yunanistan’ın Türk kıta sahanlığı olarak belirlenen sınırlar içinde araştırma yapma girişiminden duyulan rahatsızlık iletildi.

Atatürk'ün Katilleri

Yaşanan diplomatik krize karşın Fransız ve Yunan elçilerin Dışişleri’ne çağırıldığının kamuoyuna duyurulmaması dikkat çekti. Türkiye’nin karşı NAVTEX (seyir bildirimi) mesajı ile Fransız ve Yunanistan büyükelçileri üzerinden diplomatik girişimlere karşın L’Atalante gemisinin hafta sonunda Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateyninin refakatinde Türk kıta sahanlığına girdiği, bölgede bulunan Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateynin, her iki gemiyi bölgeyi terk etmeleri için uyarmasının ardından gemilerin bölgeden uzaklaştığına dair haberler Yunan basınında yer aldı. Türk askeri yetkililer ise bu haberlere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Gemi trafiği verilerinin paylaşıldığı sistemdeki verilere göre L’Atalante gemisi dün gün boyunca Yunanistan’a ait Rodos ve Kerpe adalarının batısındaki Yunan sularında seyretti. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!