Akaryakıt Fiyatlarında Kriz Sürüyor: 5 Bine Yakın İstasyon Kapanabilir

Akaryakıt fiyatlarına gelen peş peşe dev zamlar ve artan döviz kurları istasyonları derinden etkiledi. 5 bine yakın istasyon ekonomik şartlar nedeniyle kapatmaya hazırlanırken, on binlerce kişiyi büyük tehlike bekliyor.

Akaryakıt Fiyatlarında Kriz Sürüyor: 5 Bine Yakın İstasyon Kapanabilir
Yayınlama: 23.02.2022
9
A+
A-

Türkiye’de benzin, motorin, otogaz LPG ve elektrik zamlarıyla birlikte yüksek döviz kuru akaryakıt istasyonlarını vurdu. Ekonomik şartlardan dolayı yakıt alabilecek durumu olmayan ve kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan 5 bine yakın istasyonda 50 bine yakın çalışan da işlerini kaybedebilir.

Konu ile ilgili Milli Gazete’den Ahmet Sesli’ye konuşan Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, Türkiye’de 13 bin 33 akaryakıt istasyonunda 150 bine yakın çalışan olduğunu belirterek, “Akaryakıt istasyonları sadece yakıt sağlama ve ülke ekonomisine katkı sunmak ile sınırlı kalmıyor. Büyük bir istihdam alanı da oluşturuyor” dedi.

“ACİL ADIM ATILMALI”

Ancak ülke ekonomisinin son günlerde içine girdiği olumsuz tablonun akaryakıt istasyonlarını da etkilediğini ifade eden İmran Okumuş, “Elektrik ve akaryakıt ürünlerine yapılan fahiş zamlar, döviz kurlarında yaşanan artış ve sektörün yapısal sorunları istasyon sahiplerini büyük mağdur ediyor. 5 bine yakın istasyon, bankaya sunacak teminatı olmadığı için yakıt alamıyor. Eğer bu durum devam eder ve bu istasyonlar kapılarına kilit vurursa sadece yakıta ulaşım değil, istihdam alanında da büyük sorunlar yaşanacak” diyerek acil adım atılması çağrısında bulundu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı