Akaryakıt Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor!

Brent petrol fiyatının son 8 yılın zirvesini görmesinin ardından benzin, motorin ve otogaz LPG fiyatlarına büyük zam yolda. Ayrıca petrol istasyonlarında yaşanan kriz nedeniyle Şubat ayında 1 TL’lik zam gelmesi bekleniyor.

Akaryakıt Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor!
Yayınlama: 27.01.2022
3
A+
A-

Brent petrol fiyatı gün içinde en yüksek 89,51 doları gördü ve Ekim 2014’ten beri en yüksek seviyeye çıktı. Petrol fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle benzin, motorin ve otogaz LPG’de büyük bir fiyat artışı bekleniyor.

Ayrıca Ekonomist Oğuz Demir, petrol istasyonlara verilecek komisyonların artırılacağı ve bu nedenle akaryakıt fiyatlarına Şubat ayında 1 TL’lik zam gelebileceğini söyledi.

Halktv’ye konuşan Demir, “Akaryakıt istasyonlarının karları bir hayli düşmüş durumda. Hem dövizdeki dalgalanma hem de petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına da yansımaya devam ediyor. İstasyonların karları düştüğü için eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar. Pek çok komisyon kaleminden vazgeçmek zorunda kaldılar. 800 istasyon kapanmış. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş bin 500 istasyonun daha kapanmak üzere olduğu bilgisini paylaştı. İktidar burada şunu yapacak, istasyonların litre başına aldıkları komisyonu artıracaklar. Komisyona yapılacak her artış vatandaşa yansıyacak. Bu artışın mart ayında gerçekleşmesi bekleniyordu” dedi.

“14 LİRA OLAN AKARYAKIT 15 LİRA OLABİLİR”

Demir, “Akaryakıt istasyonları şu an litre başına yaklaşık 4 kuruş komisyon alıyor. Hükümet bu komisyonu 1 lira 4 kuruşa çıkaracak ya da istasyonların kapanmasına göz yumacak. Fakat şunu çok iyi biliyoruz ki hükümet sermayenin zarar görmesini göze almıyor. Yine artışlar vatandaşın cebine yansıyacak. Önümüzdeki bir ay içinde akaryakıta 1 lira zam gelecek, şu an 14 lira 16 kuruş olan akaryakıtın fiyatı 15 lira 16 kuruş olabilir” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı