SON DAKİKA

AK Parti’den S-400 açıklaması

Ünal, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen ’15 Temmuz Sonrası Türk Dış Politikası: Türkiye-Rusya İlişkileri’ başlıklı panelde konuştu.

Bu haber 16 Eylül 2017 - 7:00 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

Ünal, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen ’15 Temmuz Sonrası Türk Dış Politikası: Türkiye-Rusya İlişkileri’ başlıklı panelde konuştu.

Panelin soru cevap kısmında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alma planı hakkındaki bir soruyu yanıtlayan Ünal, Türkiye’nin Rusya ile anlaşmasında S-400’ün güçlü bir hava savunma sistemi olmasının yanı sıra bu sistem konusunda bilgi alışverişi geliştirmenin de önem taşıdığını kaydetti. 

Moskova’da “15 Temmuz sonrası Türk Dış Politikası: Türkiye Rusya İlişkileri” panelinde konuşma yaptık, katılımcıların sorularını yanıtladık pic.twitter.com/EZ1r5qZzJa

— Mahir Ünal (@mahirunal) 15 Eylül 2017

‘TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZ KARARI’

Türkiye’nin S-400 kararını bağımsız bir şekilde aldığını kaydeden Ünal, şunları ifade etti:

“Bu çalışmanın bizim NATO müttefiki olmamıza dönük bir tehdit olarak görülmesinden biz açıkcası rahatsızız. Çünkü biz NATO ile olan ilişkilerimizde herhangi bir sorumluluğumuzu yerine getirmiyor olmamız diye bir şey söz konusu değil. Bu Türkiye’nin bağımsız şekilde aldığı karar. Biz bu hava savunma sistemini Fransa’dan da alabilirdik, Almanya’da da alabilirdik, Çin’den de alabilirdik. Biz bu görüşmeleri yaptıktan sonra, en uygun olan anlaşmayı Rusya ile yaptığımız için biz bu sistemi Rusya’dan alıyoruz. Bunun altında birilerinin herhangi bir maksat araması doğru değil.”

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play