SON DAKİKA

Aile Bakanlığı, Her Biri Aylık 25 Bin Liraya 10 Araç Kiraladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Haziran’da yayımlanan tasarruf tedbirleri kapsamında araç kiralamalarında ve alımlarında kısıtlamaya gidileceği açıklanmasına rağmen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, lüks sedan araç kiralamasıyla gündeme geldi. Aile Bakanlığı her biri aylık 25 bin liraya 10 araç kiralandı.

Bu haber 25 Eylül 2021 - 0:20 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 30 Haziran 2021’de tasarruf tedbirleri genelgesi yayımlanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliği kapsam dışı

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliği’nin kapsam dışı bırakıldığı genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarında araç kullanımından cep telefonu faturalarına, gazete ilanlarından davet ve etkinlik organizasyonuna kadar çok sayıda kalemde yapılacak kesintinin ayrıntıları yer almıştı.

3.5 ay için yaklaşık 900 bin TL ödendi

Tasarruf tedbirleri kapsamında araç kiralamalarında ve alımlarında kısıtlamaya gidileceği açıklanmasına rağmen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, lüks sedan araç kiralamasıyla gündeme geldi.

 Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Aile Bakanlığı, 3 Eylül 2021’de ‘acele’ koduyla ihaleye çıkarak 3 ay 16 gün kullanmak üzere 10 adet sedan araç kiraladı. Yakıt hariç olarak kiralanan araçlara 3.5 ay için toplam 872 bin 247 TL ödendi. Şoförlü olarak kiralanan araçların her birinin aylık kirası 24 bin 920 liraya denk geliyor. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda kiralanan araçlara ilişkin detaylı bilgi paylaşılmadı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İhaleye tek firma katıldı ve aldı

Kiralama, Kamu İhale Yasası’nın 21/b maddesinde düzenlenen ve doğal afet, deprem, salgın gibi öngörülemeyen durumlarda uygulanması gereken “aciliyet” hükmüne göre yapıldı. İhaleyi, davet edilen tek firma olan Aydoğanlar Motorlu Araçlar Petrol İnşaat firması kazandı. 14 Eylül’de araçlar için sözleşme imzalanırken, otomobiller 15 Eylül itibarıyla bakanlığa teslim edildi. Aile Bakanlığı’nın araçları 31 Aralık 2021’e kadar kullanacağı belirtildi.

Mayıs ayında da TBMM, lüks araç kiralamasıyla gündeme gelmişti. Meclis, 69 aracın 32 ay boyunca kullanımı için 35 milyon 507 bin TL ödemişti. Meclis’in kiraladığı araçların her birinin aylık kirası 16 bin TL’ye denk geliyordu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tek aracının aylık kirası ise 24 bin 920 TL oldu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!