SON DAKİKA

Ahmet Şık’tan mahkeme başkanına: Umarım kendinizinki gibi mahkemelerde yargılanmazsınız

‘Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek’ iddiasıyla 4’ü tutuklu yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları bugün beşinci kez hâkim karşısına çıktı.

Bu haber 25 Aralık 2017 - 13:41 'de eklendi.
Abone ol

‘Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek’ iddiasıyla 4’ü tutuklu yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları bugün beşinci kez hâkim karşısına çıktı. 

Dava kapsamında Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Vakfı Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunuyor.  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, iki gün sürecek. 

‘TERÖRİST İDDİASINI AKIL ALMAZ SUÇLAMALARA DÖNÜŞTÜREN BİR YARGI’

Ahmet Şık, savunmasına başlarken şu ifadeleri kullandı:

“Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in açıkladığı verilere göre ülke nüfusunun yüzde 8’i şüpheli durumda. Bu çok yüksek bir oran. Ama Yargıtay Başkanı Cirit’in yaptığı basit hesap hatasını düzeltmek gerekiyor. Ülkenin yüzde 15’ini şüpheli, terörist olarak gören bir iktidar, terörist iddiasını akıl almaz suçlamalara dönüştüren bir yargı var.”

‘AKP İKTİDARINI MİLLETVEKİLİ OLUP ELEŞTİRİN’

Şık’ın bu sözleri üzerine “Böyle devam edersen keserim. Bu savunma değil. AKP iktidarını gidin milletvekili olup eleştirin” ifadesini kullandı. 

Şık, başkana bu davanın siyasi olduğunu söyledikten sonra dışarı çıkartılırken “Gün gelecek siz yargılanacaksınız, burada siz olacaksınız, unutmayın bunu” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dağ: Sanığın bu şekilde savunmasına izin vermem!#AhmetŞık: Neden?
Dağ: Sanığı dışarı alıyorsunuz!
Şık: Umarım siz kendinizinki gibi mahkemelerde yargılanmazsınız.

Salonda alkışlar koptu. “Yazıklar olsun, “Rezalet!” diye bağıranlar, yuhalayanlar.
Duruşmaya 14’e kadar ara verildi

— Selin Girit (@selingirit) 25 Aralık 2017

Duruşmaya saat 14.00’e kadar ara verildi.

Cumhuriyet Davası’nda Ahmet Şık’ın savunmasına “siyasi” olduğu gerekçesiyle Mahkeme Başkanı Dağ tarafından izin verilmedi ve Şık’ın salondan çıkartılması istendi. Salonda “Ahmet çıkacak yine yazacak sloganları” atılması üzerine heyet duruşma salonunu terk etti.

— Diren Gazeteci (@pressout) 25 Aralık 2017Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!