SON DAKİKA

AGİT: Interpol, Türkiye’nin gazetecileri tutuklama başvurularını dikkatle incelemeli

Desir, “Interpol, başta gazeteciler olmak üzere Türkiye’yle ilgili kamuya açık tartışmalara aktif olarak çekilen kişiler konusunda bir karar vermeden önce her bir dosyayı büyük bir dikkatle incelemeli.

Bu haber 25 Ağustos 2017 - 3:04 'de eklendi.
Abone ol

Desir, “Interpol, başta gazeteciler olmak üzere Türkiye’yle ilgili kamuya açık tartışmalara aktif olarak çekilen kişiler konusunda bir karar vermeden önce her bir dosyayı büyük bir dikkatle incelemeli. Bazı ülkeler, ifade özgürlüğünü boğmak için Interpol’ü suistimal etmemeli” dedi. Yetkili, bu bağlamda Interpol’ün bir Alman gazeteciye yönelik kırmızı bültenle arama emrini kaldırmasını memnuniyetle karşıladı.

Türk asıllı Alman yazar Doğan Akhanlı, Ankara’nın 19 Ağustos başvurusu üzerine Interpol tarafından İspanya’da gözaltına alınmıştı. Ertesi gün serbest bırakılan Akhanlı’nın Madrid dışına çıkışı yasaklanmıştı.

Akhanlı’nın 1915 olaylarıyla ilgili kaleme aldığı yazılar yüzünden Türkiye tarafından arandığı düşünülüyor.

AK PARTİ’DEN INTERPOL AÇIKLAMASI

Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, bugün yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin Doğan Akhanlı  ile alakalı sorusuna şu yanıtı vermişti:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Türkiye’nin, bir adi suçluyla ilgili Interpol’e kırmızı bülten ile aranması yönünde talepte bulunması ve Interpol’ün de bu talebi değerlendirmesi son derece normal. Burada anormal olan, Merkel’in açıklamasından sonra Interpol’ün ilgili şahsı serbest bırakmasıdır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!