SON DAKİKA

AĞIR SİLAHLAR TAŞIYAN YÜZLERCE SİYAHİ ABD’DE YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

ABD’nin Georgia eyaletindeki Konfederasyon anıt parkında büyük çoğunluğu Siyahlardan oluşan, ‘ağır silahlı’ protestocular dikkat çekti. Silahlı grup, parktaki kayalıklara oyulu olan ve ırkçı kabul edilen taş kabartmanın kaldırılmasını istiyor.

Bu haber 06 Temmuz 2020 - 0:10 'de eklendi.
Abone ol

Büyük çoğunluğu Siyahlardan oluşan, ‘ağır silahlı’ protestocular, ABD’nin Georgia eyaletindeki Konfederasyon anıt parkına geldi. Silahlı grup, parktaki kayalıklara oyulu olan ve ırkçı kabul ettikleri bir taş kabartmanın kaldırılmasını istiyor.

 Cumhuriyet’ten Mustafa Birol Güger’in haberine göre, , çoğunluğu Siyahlardan oluşan; tamamı siyah, paramiliter kıyafetler giyen ve ağır silahlar taşıyan protestocular, ‘Bağımsızlık Günü’ etkinlikleri kapsamında sessizce yürüyüş yapyor.

Reuters’ın haberine göre protestocular, ağır silahlar da dahil olmak üzere çeşitli tipte ateşli silahlar taşıyor ve bazılarının ise omuzlarına astıkları mühimmat kemerleri dikkat çekiyor.

Her ne kadar yürüyüşçülerin büyük bir kısmı Siyahlardan oluşsa da, çeşitli etnik gruplardan erkek ve kadınların protestoya iştirak ettiği görülüyor.

BEYAZLARA SESLENDİLER: NEREDESİNİZ?

Silahlı eylemci gruba komuta eden liderlerden biri, parkta özellikle, ‘Bağımsızlık Günü’ etkinliklerinde gövde gösterisi yapan ‘Beyaz Irk Üstünlükçüleri’ne şu sözlerle seslendi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Burada hiç Beyaz milis göremiyorum …Biz buradayız, siz neredesiniz? Evinizdeyiz…”

Stone Mountain Memorial Association sözcüsü John Bankhead, protestocuların barışçıl olduklarını söyledi.

PARK’TAKİ ANIT NE ANLAMA GELİYOR?

Yerden 20 metre yükseklikte, kayalara kabartma şeklinde işlenmiş olan Stone Mountain heykeli, yaklaşık bir futbol sahası uzunluğunda. Kayalıklara oyulu üç süvariden biri 11 eyaletli Konfederasyonun başkanı olan Jefferson Davis ve yanındakiler de efsanevi generalleri Robert E. Lee ve Thomas “Taş Kaya” Jackson.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!